| Anonima1998 a întrebat:

Hey lumee ma puteti ajuta? Am nevoie sa-mi explicati sensul paronimelor : -scara. scala. escala happy

si am nevoie pana maine diminetza la ora5:50
>fundita

Răspuns Câştigător
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Nu-mi imaginez ca nu stii ce-i aia "scara".
Scala este chestia aia de la aparatul de radio pe care se misca un cursor cand cauti posturile.
Escala este o oprire pe parcurs. Deci, nu la capatul drumului ci, pur si simplu, o oprire facuta undeva, in mijlocul unui traseu. Se foloseste mai des in aviatie. Avioanele fac escala de alimentare atunci cand au de parcurs o distanta foarte mare.