| Cherry56 a întrebat:

Hey, ma gandesc din septembrie sa ma inscriu la British Council pentru a-mi perfectiona engleza (care nu e prea grozava) sperand ca poate ma voi decide sa fac o facultate in Anglia.As vrea sa stiu daca ati fost si daca va folosit la perfectionarea acestei limbi? Mentionez ca ma intereseaza cursurile pentru tineri.Multumesc anticipat big grin

Răspuns Câştigător
| stresu a răspuns:

Din cate stiu eu cursurile sunt destul de scumpe, asa ca gandeste-te bine. Nu de alta, dar sa nu regreti investitia. Engleza se poate invata de la filme, cu un profesor bun, la scoala, cursuri online, doar e peste tot. Ce iti recomand e sa iti faci abonament la B. C. si sa imprumuti carti cu exercitii pentru examene. Sunt cu CD-uri, rezolvari, etc., deci te descurci fara profi. Si in plus e ieftin: 60 de lei sau ceva de genul pe 6 luni sau pe an nu mai stiu sigur.
Daca vrei facultate afara trebuie atestat: da IELTS sau TOEFL. Astea sunt recunoscute in mai multe locuri si nu sunt foarte grele. Daca vrei strict Anglia poti da si Cambridge.
Dar in Scotia poti studia gratis (insa de 5000 de lire sterline tot ai nevoie initial, mai ales ca nu ai cazare, si e destul de scumpa). Intereseaza-te la profi de engleza, eventual pentru probele orale te poti pregati cu un coleg/colega care are o engleza buna ca sa te incadrezi in timp si tot asa. Daca iti permiti finanaciar, poti incerca si cu cursuri, dar ele nu sunt garantia succesului. Tot lucrul individual e baza. Succes!

3 răspunsuri:
| Emeraude a răspuns:

Eu am dat Cambridge-ul la liceu, dar il pastrez doar pentru mine, ca nu-mi foloseste (deocamdata, cine stie?). E ok totusi, mai ai o varianta "just in case".
Eu mi-am perfectionat limba engleza vizionand filme fara subtitrare si vorbind foarte mult cu vorbitorii fluenti de limba engleza, mi-am dezvoltat ff mult vocabularul si mi-am perfectionat dictia. Asa ca depinde, nu stiu cat de eficiente sunt cursurile respective, insa engleza se invata "ca la carte" doar la ea acasa, in Anglia, ori avand contact direct cu vorbitori de engleza.
Succes, pa-pa!

| terra2009 a răspuns:

Www.terralinguas.com

este un site unde iti poti improspata limba engleza, americana! este si optiunea de engleza britanica, dar situl este original american! nu ai nimic de pierdut, gratis si sunt mai multe limbi straine daca vrei sa inveti sau doar sa cauti anumite cuvinte.

| Cherry56 explică:

Va multumesc pentru sfaturi dar eu vreau informatii despre acest curswinking