| crazydubstepmix a întrebat:

am nevoie urgenta de ajutor! Ma "jucam" pe telefon si am intrat in setarea "schimba codul pin"..eram curioasa si vroiam sa vad ce e cu setarea. Chestia nasoala e ca imi tot cerea sa schimb codul pin si codul PUK si cum nu stiam ce inseamna asta am vrut sa ies din setare, dar nu ma lasa. Atunci mi.am inchis telefonul si cand l.am deschis imi spunea cod PUK dezactivat, sim blocat. Am bagat simul si in alte telefoane dar nu merge. Cum sa imi deblochez cartela?

Răspuns Câştigător
| iluminous a răspuns:

Pai trebuie sa suni la serviciul clienti sa iti dea codul PUK. il introduci si va trebui sa iti pui un nou cod PIN. codul PUK il ai si pe spatele cartelei de unde ai rupt SIM-ul.

| crazydubstepmix explică (pentru iluminous):

Am facut asta...dar am bagat codurile de la mine (am avut 10 incercari)...si am facut asa pana-mi s.a blocat simul si acum nu mai pot baga codul PUK

| iluminous a răspuns (pentru crazydubstepmix):

Solutia este... sa iti iei alta cartela,. ai 10 incecari sa bagi codul PUK. daca le ratezi, atunci ai blocat definitiv cartela.

| crazydubstepmix explică (pentru iluminous):

Asta am facut.iar acum trebuie sa imi iau alta cartela laughing

5 răspunsuri:
| iluminous a răspuns:

Sa nu ma uiti cu funda draga mea tongue

| daeniel02042001 a răspuns:

Cand ti-ai luat SIM-ul era scris pe suport unde scria el PIN-ul si PUK-UL. Il scrii acolo.