| anonim_4396 a întrebat:

Am o intrebare mai ciudata.
Ce este dragostea pentru voi?
Adica ce simtiti atunci cand iubiti pe cineva?
Va bate inima tare?
Sunt curios cum vedeti voi dragostea.
Eu nu am simtit asta niciodata, deci nu prea stiu cum sa reactionez.
Ciudat, dar gelozia am experimentat-o, dar dragostea inca nu.
Puteti sa lasati si raspunsuri mai lungi si mai detaliate, ca nu ma supar!

31 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

1,dragostea este exact ca o obsesie compulsiva, cand vezi persoana iubita se elibereaza in creier dopamina cu cat te gandesti mai mult sau cu cat esti cu pers iubita cu atat mai multa dependenta e si placere

2, placerea e ca cand manci ciocolata cand vezi persoana iubita

3, inima bate puternic din cauza unor hormoni eliberati in organism

4, e greu de spus cand a experimentat cineva iubirea ca uni sp[un ca dorinta sexuala =iubire ceea ce nu e adevarat sunt mai multe stadi

dorinta sexuala -dorinta romantica, sociala -atasament emotional, atasament de lunga durata

daca ai fost gelos da ai iubit se poate spune si asa

dar in ziua de azi intr-o lume plina de tarfe mai bine sa nu te gandesti la asa ceva ca fetele nu iubesc cu adevarat ele au interse atat, azi cu unu maine cu altul, cu majoritatea se compromit, majoritatea sunt provideri

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Nu am cerut o parere stiintifica, si nu toate fetele sunt asa cum spui tu, eu cunosc cateva fete care sunt "jos palaria", adica nu ar umbla cu unul azi si maine cu altul. Si m-a deranjat ce ai spus, pentru ca am o sora mai mica si cand ai spus ce ai spus, a intrat si ea in acea categorie, iar ea nu e asa deloc, si asta m-a deranjat foarte tare.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Eu am scris ceea ce cred eu man, fiecare se poate exprima cum doreste ca ne deranjeaza acele exprimari libere asta e

| Mayhem666 a răspuns (pentru RAY):

Daca tu nu ai avut noroc in dragoste si ai avut parte numai de fete care erau asa cu le-ai descris tu, asta nu inseamna ca toate sunt asa. Si eu mi-am spus parerea, si daca te deranjeaza, asta e.

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

De ce sa ma deranjeze si asta e o posibilitate de adevar

| Drimmero a răspuns:

Suferinta dureros de dulce este dragostea! Nu pot sa explic prin cuvinte,, ea se simte nu se explica/
Pur si simplu, ai tahicardie si un puls al naibii de accelerat ))))

| T0T a răspuns:

Cel mai frumos lucru. Esența emoției din punctul meu de vedere este dragostea.

| LoveSleep a răspuns:

Dragostea e când indiferența începe să doară.

| Florentina9210 a răspuns:

Dragostea este atunci cand iubesti persoana de langa tine indiferent de situatie.
Da, imi bate inima tare si simt acei fluturi in stomac.
Nici eu nu am experimentat dragostea, pana acum 2 luni. Am experimentat doar gelozie, mandrie si egoism.
Eram o persoana rece care nu stia sa iubeasca, nici pe ea nu se iubea. Insa, situatia s-a schimbat radical, de aproximativ 6 luni, de cand a obtinut ce si-a dorit si de cand a intalnit persoana potrivita.
Pot spune, ca atunci cand ieseam cu ceilalti, nu simteam absolut nimic, dupa ce veneam acasa, simteam un gol de parca nu era nimic adevarat. Doar ma prefaceam ca sunt fericita.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De chimie, hormoni si de astea ai auzit? Dragostea tine cat sa te cuplezi, oamenii de stiinta au spus ca e un mecanism de perpetuarea speciei. Dupa ce trece fiecare cu aia masii, se vede in practica. Asa ca uita poezia.

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

O sa te intreb si eu ceva. Daca e un mecanism de perturbare a speciei, atunci de ce doi barbati sau doua femei care se iubesc simt acel sentiment numit iubire, daca acestia fiinde acelasi sex nu se pot reproduce? Asta mai e un mecanism de perturbare a speciei?
Sa nu vii sa imi spui ca astea sunt doar anomalii si nu e ceva normal, ca nu o sa te iau in serios daca imi spui asta. Astept raspunsul tau!

| RAY a răspuns (pentru Mayhem666):

Iubirea nu are legatura cu reproducerea speciei, nu era nevoie de iubire si dorinta sexuala era ok pentru reproducerea noastra, iubirea a aparut posibil din cauza ca puiul uman are nevoie de mai multe grija si astfel femeile au ales masculi mai tip beta asta e o ipoteza

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Daca unii au crize de identitate sau confunda instinctele cu dragostea eu nu am xplicatii de ce fac asta. Cat despre anomalii spune-mi tu-e normal ca specia sa lucreze in favoarea perpetuarii sau impotriva?

| Mayhem666 a răspuns (pentru Popescu_Eugen_1964):

Acei oameni nu sunt impotriva perturbarii speciei, pur si simplu asa s-au nascut ei, nu au ales sa fie asa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru Mayhem666):

Aberezi elegant. Daca actiunile lor nu sunt impotriva perpetuarii inseamna ca eu sunt martian si nu pricep. Raspunde ce te-am intrebat nu o coti ca soarecele in gaura. Oamenii se nasc cu fel de fel de abateri de la proiectul initial, nu e vina nimanui, natura face erori. Toate abaterile sunt considerate de nedorit. De ce aceasta este singura inclusa la " normal ", de ce cand vine vorba de normal vs anormal e singurul caz cand normalul e relativ? Daca ti-as da sa mananci un rahat in loc de mancare sa vezi cum normalul devine valoare absoluta.

| syd2 a răspuns:

Lul, nope dragostea nu inseamna nimic pentru mine

| RareşTPUro a răspuns:

Dragostea pentru mine este atunci cand daruiesc sufletul si inima mea persoanei ce ma iubeste, doar ei. Iubirea mea pentru ea este unica. Ea este genul de fata pentru care as putea risca sa mor daca i s-ar intampla ceva. Sunt genul de baiat care poate avea o singura fata in viata mea. Ea pentru mine este ceva sfant. Doar prin ea (F) eu pot iubi. Ea este iubirea pe care o simt la mine in piept in fiecare zi si noapte.
De fapt ea pentru mine este un inger bun ce mi-a iesit in cale ca sa aiba grija de mine. In prezent simt ca ea este totul pentru mine. Fara ea viata mea nu ar mai avea sens, deoarece eu personal cand iubesc o fata, simt ca acea fata este singura de pe acest pamant.

Iubirea pentru mine este o emotie, un sentiment puternic de afectiune si dragoste pentru Floricica mea! Atunci cand ea este suparata sau sufera, atunci sufar si plang si eu odata cu ea. Fiindca de cand sunt cu ea, nu mai exista cuvantul "EU si EA", ci "NOI". Prin NOI, eu si ea suntem UN INTREG, un UNIVERS care nu se mai termina. Este un ocean mare ce continua sa curga non-stop. Si o iubesc cum multe ar vrea iubire cum ii ofer eu, ei. Simt ca trebuie sa o fac mereu sa fie cu zambetul pe buze si sa nu ii las nici macar o lacrima pe obraz. O iubesc enorm si ii multumesc enorm ca a acceptat un baiat nebun, cu defecte, dar cu inima si sufletul de cristal.
„Te iubesc sufletelul meu superb si minunat!"

•Stie ea cine e, fiindca va citi acest raspuns scris din inima.•

| Mayhem666 a răspuns (pentru RareşTPUro):

Ce frumos!
Cred ca stiu si eu cine e, cred ca mi-am dat seama, dar nu o sa spun aici, ca nu vreau sa stie toata lumea.

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Faptul ca a pus un F, a numit-o Floricica si are o poza cu ea nu da deloc de banuit?laughing

| Mayhem666 a răspuns (pentru anonim_4396):

Poza am vazut-o abia dupa ce am raspuns la comentariu, mi-am dat seama dupa faptul cum vorbeste despre ea, ca si ea vorbeste la fel despre el, si de acolo am dedus asemanarile. Partea cu F si Floricica a fost doar un bonus happy

| anonim_4396 explică (pentru Mayhem666):

Pai si eu tot din primele randuri mi-am dat seama - am vazut cateva din raspunsurile Florentinei in ideea aia, dupa m-am uitat la poza ^^

| RareşTPUro a răspuns (pentru Mayhem666):

Oricum cred ca si-au dat si restul seama dupa pozele noastre de profil. big grin

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu am deloc experienta. Dragostea e sentimentul ala cand iti place atat de mult de o persoana ca nu o poti scoate din cap oricat de mult ai vrea si orice activitate ai face sa iti aduca aminte de el/ea.Nu te poti concentra nici pe activitatile cele mai usoare ca iti aduci aminte de persoana iubita. Oriunde ai fi tot la el /ea te gandesti.Cam asa vad eu lucrurile.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragostea e sentimentul care ma baga la datorii - trebuie sa-i cumpar mamei un set nou de pahare pentru ca in ultimul timp i le-am tot spart fiind si mai neatenta laughing sau sentimentul care nu moare niciodata atata timp cat iubirea aia este pura.

Chit ca nu mai vorbesti cu persoana aia, consider ca n-are cum sa se puna praful pe acest sentiment si sa scada intensitatea lui atata timp cat e sincer.

Si da, imi bate inima mult mai tare, rad pana ma doare maxilarul, mai am un pic si fac patratele de la tremurat atunci cand am emotii foarte puternice, sunt extrem de sincera si nu-mi cenzurez nici un gand, am insomnii, devin mult mai pozitiva si alte chestii de genul. laughing

| Felissa13Eden a răspuns:

Nu prea stiu ce e dragostea.
Desi n-am vrut, am fost intotdeauna de gheata, imuna la iubire.
Poate ca mi-a fost si teama sa nu fiu ranita, dar, in esenta nu mi-am dorit iubire prea mult.
Cateodata e bine sa fii pe cont propriu.

Răspuns utilizator avertizat
| RorySan a răspuns:

Este cel mai frumos lucru.Cea mai frumoasa stare, sentiment pe care l-ai fi putut avea.
Dragostea este atunci cand iti bate inima foarte tare cand o vezi, vorbesti cu acea persoana si cand iubesti cu adevarat simti ca totul ti se pare posibil si ca ai face orice pentru ea doar ca sa o vezi fericita.
Acea stare in care nu o poti explica in cuvinte acea stare care nu ti-a mai dat-o nici o alta persoana happy

| Axely a răspuns:

Hm... pentru mine dragostea... inseamna un sentiment de care nu pot scapa, pe langa dragoste mai și doare.
Da, inima incepe să bată, si toate emotiile ajung in inima ta, simți cum ai vrea sa fii langa aceea persoana... sa ii zici... ca '' te iubesc '', Din păcate eu acum nu simt nimic xDD simt durere
Eu iți zic in caz ca te indragostesti, să nu pui prea mult suflet :/
La final o sa fie numai durere.
Țâng ^^.

| TFKatarina a răspuns:

Cred ca dragostea e atunci cand iti stralucesc ochii cand vorbesti cu/despre persoana de langa tine...cand iti bate inima fara oprire atunci cand o vezi, cand simti ca ai face totul ca persoana de langa tine sa fie fericita...

| iiellaii a răspuns:

Dragostea este atunci cand te gandesti tot timpul la persoana respectiva, cand iti bate inima doar cand te gandesti la el/ea.Cand ai face orice pentru persoana respectiva.Pentru a-l a-o apropia de tine.Cand vrei sa o aperi pe acea persoana cand vrei sa ii arati ca esti acolo pentru el/ea.Cand ea/el este persoana cea mai importanta din viata ta...cam atat imi vine in cap