| MyhaXMaya a întrebat:

Hey TPU! Am si eu o intrebare. Ce meserii ati alege intre medic veterinar ( de caini si pisici), medic pediatru, asistent medical, farmacist, avocat, secretar si de ce? Sunt foarte nehotarata in ceea ce vreau sa fac.

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Eu as alege avocat.Se castiga bine.

| Mădă0611 a răspuns:

Salut!
Farmacist/a, mi se pare cea mai curata meserie, si la propriu si la figurat, ar fi si secretara, femei se angajeaza de obicei, dar am auzit cam multe povesti, de ce sa risc? Cand am fost mica am gasit o pisicuta si ne tot jucam cu ea pana am vazut ca avea o gaura in zona stomacului si era plin de viermi acolo, nu as vrea sa mai vad asa ceva, plus ca mi-e foarte mila de animale desi unele ma enerveaza, cu oamenii e la fel, daca nu as putea sa salvez unul n-as mai avea liniste la gandul ca nu l-am ajutat, desi poate nici nu as fi putut face ceva. Avocat? nu cred ca as mai putea dormi linistita vreodata daca acuz pe cineva de vinovatia caruia nu sunt sigura 100%, sau daca obligata de ceva as apara niste infractori si condamna nevinovati. Conteaza si banii, dar linistea si siguranta ta sau a celor dragi sunt mai importante, cel putin asta e parerea mea.

| contαbαndonαt a răspuns:

Personal as opta pentru avocatura, chiar ma gandesc serios c-an viitor sa dau la drept.De ce? pur si simplu ma atrage+ca mi s-ar si potrivi.Dar tu fa ce-ti place mai multbig grin

| MihaelaMadalina997 a răspuns:

Personal, orice are legatura cu medicina nu ma fascineaza deloc adica nu imi place urasc biologia si chimia apoi avocat este o munca grea si aici trebuie sa te pricepi la romana, istorie si mai ales tot ce e legat de Constitutia Romaniei si legile ei ...trebuie de asemenea sa ai si o putere de convingere mare ..ai mult de invatat si multe examene de dat pentru a ajunge dar bineinteles ca dupa ce vezi banii nu mai ai nimic de comentat, secretara aici sa zicem ca mi-ar placea desi nu faci nimic special si bani nu prea castigi. Daca ar fi sa aleg obligatooriu cevaa din toate meseriile astea as spune secretara dar doar obligata pentru ca salariul e destul de mic si multi oameni necunoscatori aleg variannta asta pentru a nu se face nici de ras dar nici pentru a invata mult.
Tie iti urez succes depinde de tine, de vointa ta si daca faci din inima totul va fi ok! :*