| balu a întrebat:

am si eu o intrebare pentru voi.Cum pun propozitiile in engleza la trecut si viitor. Spre exemplu am fost intrebat la engleza cum pun propozitia urmatoare la trecut:Nu am auzit de el.La prezent stiu sa traduc dar nu si in trecut sau viitor.Cine ma poate ajuta cu un site sau cu ceva

1 răspuns:
| blondissima a răspuns:

A auzi = to hear este un verb iregular. Pentru a forma participiul trecut nu se aplica regula generala, daca verbul se termina in " e" adaugam un "d" ( move-moved ) si daca se termina in orice alta litera in afara de "e" adaugam "ed". Daca ar fi vb. regular participiul trecul ar fi heared ( si n-o sa-ti vina sa crezi cat de multi fac greseala asta ) dar fiind vb. iregular se adauga "d" si obtinem heard care se pronunta diferit.
Trecut : I did not( had not) heard of (about) him.
Prezent :I'm not( I ain't) hearing / I don't hear of (about) him.
Viitor : I will not (won't ) hear of (about) him.
Pentru alte detalii :
http://www.englishlanguageguide.com/......r/hear.asp