| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU,

Am vazut ieri pe eJobs un anunt pentru un post de vanzator si scria acolo "CV-urile fara poza nu o sa fie luate in considerare".
Repet: post de vanzator. Nu de fotomodel.
De ce ar conta totusi cat de urat/frumos e un om care aplica pentru un job de genul? Banuiesc ca asta e motivul pentru care accepta doar CV-uri cu poza. Mi se pare exagerat.
Inteleg sa nu se ia in considerare un CV unde nu se specifica nivelul de studii, varsta sau numele complet. Dar poza? Pe bune?

3 răspunsuri:
| Furnicuta000 a răspuns:

Probabil pentru ca unii sunt patiti cu cetateni de etnie rroma si de asta. Se face multa discriminare in Romania pe tema asta.
Si mai e varianta in care angajatorul vrea o fata care arata foarte bine ca sa dea bine la tejghea, mi-e sila si de astfel de discriminari. Au impresia ca fetele frumoase se duc sa se angajeze ca vanzatori pe 1500 lei

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Stati ca iar o sa vina toti sa militeze pro poze si camere video.

Esenta intrebarii, pentru cine nu a inteles, e ca oamenii care sunt foarte buni la ceva, au studii, au ceva in cap, pot fi dati la o parte doar din cauza aspectului fizic. Si asta nu e drept, mai ales cand vine vorba de un loc de munca unde conteaza... sa muncesti.

| Ganea_Marian-Dumitru_1972 a răspuns:

Ar trebui să aibă șanse egale toți oamenii, indiferent de aspectul fizic.