| LoveBlueSky a întrebat:

Hey,TPU!

Ati putea sa imi raspundeti la urmatoarele intrebari? Vreau sa stiu cum ati raspunde.

1.Ai muri pentru ceva sau cineva?

2.Care este sensul vietii?

3.Cum ai prefera sa morti?

4.Care e diferenta dintre bine si rau,corect sau gresit?

Cel mai bun raspuns, primeste fundita! Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| FastAndRelaxed a răspuns:

1.Da pentru mama mea si pentru copiii mei (asta cand voi avea).
2.Sa lasi ceva in urma ta, copii de exemplu.
3.Rapid,nu conteaza daca e dureros sau nu.
4.Grea intrebare, bine inseamna a face ceea ce e corect si rau a face ceea ce e gresit.
De exemplu a-ti ajuta un prieten la nevoie este ceva bun si ai procedat corect in acea situatie, rau cand omori pe cineva, e gresit ca ai facut asta.

7 răspunsuri:
| RainmakerX a răspuns:

Buna!

1.Eu nu sunt genul care sa moara pentru persoane care ii fac scarba. Doar pentru cateva rude, atat.
Pana la urma toata lumea moare mai devreme sau mai tarziu...

2.Sensul vietii? Adica ce trebuie sa faci neaparat in viata? Pai dupa mine in viata trebuie sa muncesti ca sa ai grija de viitor si de evolutia acestuia, atat. Adica ai trait degeaba daca nu ai urmas pe care sa-l lasi. Chiar daca acest urmas nu va fi un geniu, atunci poate ca din urmasii sai se va naste o minte sclipitoare ce va revolutiona omenirea. Eu unul asa vad lucrurile. Trebuie sa te bucuri de viata in timp ce ajuti la continuarea si evolutia speciei.

3.Nu conteaza cum, chiar si dureros doar sa fie rapid...

4.Sunt termeni relativi.Binele meu poate sa fie rau si invers asa cum ce e corect pentru tine pentru mine ar putea sa para gresit si invers.

Sa-ti dau un mic exemplu.
Esti intr-un desert si nu mai ai decat foarte putina apa, cat sa ajunga unui singur om. Cu tine mai sunt un copil si un cercetator. Cui ii dai apa?
Faci un bine omenirii si scapi cercetatorul? In acelasi timp faci ceva gresit lasand un copil sa moara... Si invers. Ce faci? Este acelasi lucru... binele si raul sunt termeni relativi.
Exista rau in fiecare lucru bun asa cum in fiecare lucru rau exista o calitate, fie ea necunoscuta.

Este doar parerea mea...

| KillMePlease a răspuns:

1. pentru tata şi mama da, în rest NU, pentru NIMENI ŞI NIMIC
2. simplu...ne naştem ca să trecem câţiva ani prin chin (adică prin viaţă) apoi să murim
3. cu sufletul împăcat, veselă eventual
4. fiecare trăieşte cum vrea
dacă unu' trăieşti nu ştiu cum şi ţie ţi se pare că trăieşte greşit, asta nu înseamnă că aşa e
fiecare trăieşte cum vrea

| Mayar a răspuns:

1. Nu
2. Sa faci un lucru semnificativ in viata care sa ramana in urma.
3. Nicicum, Doamne fereste. Nu ma gandesc la asa ceva, nu ma gandesc la moarte, ci la viata.
4. Binele si raul exista pentru a putea face diferenta, pentru a putea aprecia binele, a avea un termen de comparatie. Care e diferenta? Una imensa si evidenta.

| syd2 a răspuns:

1. NU, niciodata n-o sa-mi dau viata pentru nimic nici pentru iubire nici pentru bani etc viata e cel mai pretios dar care trebuie pretuit caatare.
2. Sa inveti.
3. As prefera sa mor insa sa nu fiu ingropat vreau sa-mi construiasca o cameruta si sa ma lase acolo sau sa ma lase sa putrezesc in aer liber la lumina soarelui, nu o sa suportsafiu ingropat.
4.Niciuna, totul este relativ si binele si raul si corectul si gresitul.
CU PLACERE.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

1. Niciodata.
2. Habar n-am, nu sunt in masura sa raspund la intrebari cu care isi bat capul filozofii.
3. Cat mai tragic si sa am in spate o poveste cutremuratoare, fascinanta.
4. Paaaai, din cate am citit eu nu exista bine, rau, corect sau gresit.

| Ciumpi35 a răspuns:

1. Nu; 2. S fi fericit. 3. Lng persoana iubit. 4. ntrebarea asta nu are sens. Nu exist bine i ru. Fiecare percepe o anumit problem cum crede.

| LoveBlueSky explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Am gasit niste pareri foarte interesante.