| anonim_4396 a întrebat:

cum se vorbeste pasareasca? vreau sa invat si nu stiu cum.cine imi explica si mie?
PS:nu graiul pasarilor.stiu doar un cuvant:mapasipinapa inseamna masina
fundita

Răspuns Câştigător
| Kynext a răspuns:

Luam un cuvant la intamplare: "OROARE"(contine multe vocale si e usor sa vezi regula)
In pasareasca ar suna "O-po-RO-po-A-pa-RE-pe". DUpa fiecare vocala, adaugi "p" si apoi vocala respectiva.

CULOARE - CU-pu-LO-po-A-pa-RE-pe
PORC - PO-po-RC(cand ai consoane la sfarsitul cuvintului ele raman la fel, nu se modificabig grin)

2 răspunsuri:
| ASIGURATORUL a răspuns:

Desparti cunatul in silabe si dupa fiecare silaba pui litera "p" urmata de ultima litera din silaba, Dupa silabele formate dintr-o consoana dupa aceasta de pune doar"p" ...supuccepesp!

| unione a răspuns:

Mai bine inveti o limba straina