| Myssteriusthanlife a întrebat:

:* dau fundita ce parere aveti despre liceul alexandru ian cuza? din Bucuresti prin ce zona este si vreau pareri despre liceu eu as vrea sa intru acolo la filologie.

1 răspuns:
| TrendyHedgehog a răspuns:

Hey! Presupun ca esti a 8 a si te gandesti ca liceul Al.I.Cuza e o posibila varianta.Pai,cum eu acum sunt a 9 a si sunt la acest liceu o sa iti spun cam ceea ce cred eu din ce am vazut:
In primul rand, daca din a 2 a saptamana de scoala nu vii cu uniforma, asta insemnand niste blugii sau pantaloni mai inchisi la culoare si un tricou alb, fara scris, nu poti intra in liceu(Pe mine m-au intors bodyguarzii inapoi ca "aveam prea mult scris pe tricou"
2. Daca intri aici nu te culca pe o ureche ca esti a 9 a, au trecut examenele si profesorii te vor lasa in pace.Desi majoritatea profilor sunt de treaba,glumesc cu elevii,etc,cand vine vorba de invatat trebuie sa stii fiecare lectie predata,sa citesti si din carte,etc.
Apoi,liceul e destul de modern parerea mea,mai ales ca acum majoritatea claselor sunt renovate(parchet nou, zugravirea peretilor si in unele clase se schimba si bancile). Liceul are si laboratoare de chimie, fizica, biologie, engleza.Are biblioteca, bufet, sala de sport(corp separat de restul liceului.Si ce sa iti mai zis, eu am o parere buna despre liceu, sper ca te-am convins si pe tine. Daca mai ai intrebari sau nelamuriri lasa-mi un msj si bafta la examene ^_^