| Guapaaa a întrebat:

Hey TPU, ma tot gandeam de cateva zile, si nu stiu daca actionez sau gandesc bine cand vine vorba de aceasta tema, nu stiu daca le pot numi standarde neaparat, dar stiti ca exista acel gen de oameni care stau sa sparga seminte la poarta, au 10 clase, se casatoresc devreme, si au in discutie doar barfe sau conversatii banale, ei bine, gresesc eu daca traiesc sa zic asa langa oameni de genul, si îi ignor complet sau incerc sa-i ocolesc? Ai mei si cei din jur imi zic ca ma simt superioara, ca toti suntem oameni, dar pentru mine acest gen, nu exista…as vrea sa dezvoltati o opinie(daca o aveti).

3 răspunsuri:
| mODIN a răspuns:

Toata viata am evitat oamenii pe care nu-i consideram influente pozitive si nu am regretat niciodata acest lucru.

Acum, daca te comporti intr-un mod care denota aroganta, asta e alta treaba. De regula e cel mai bine ca toata lumea sa se simta respectata de tine, chiar si cei pe care nu-i respecti cu adevarat. Dar a nu-ti petrece timpul cu oamenii care nu te inspira e o alegere care e mereu corecta!

| Madaxo97 a răspuns:

Nu înseamnă că te crezi superioară, pur si simplu nu rezonezi cu astfel de oameni și e mai bine să îi eviți dacă nu ai ce discuta cu ei. E firesc, dacă tu ai o minte mai complexă și îți plac alt gen de discuții, ai anumite cunoștințe, interese, de care persoanele de care ai zis tu care sparg semințe nu sunt interesate, ele doar atâta pot, bârfă și discuții banale, asta e nivelul lor, tu nu trebuie să te cobori la astfel de discuții dacă nu îți fac placere, nu îți prezintă interes.

| AndaAlexandra a răspuns:

Fiecare are dreptul să își aleagă oamenii cu care se înconjoară. Fiecare are standarde, principii și percepții diferite. Asta nu înseamnă că ești superior fata de cineva. Pur și simplu nu te potrivești cu toată lumea, in cazul asta, acest gen de oameni.