| MoOmOshIkA a întrebat:

Puteti sa-mi precizati in ce consta specificul imbinarii muzicii cu cuvintul (literatura) in creatiile muzicale instrumentale, Va rog. Cel mai bun raspuns ia funda!

1 răspuns:
| Sha_Nastiu_2000 a răspuns:

Muzica şi literatura au fost deseori percepute ca fiind o unitate indisociabilă, tainică, a unor elemente interdependente, şi aceasta nu numai în virtutea acelor trăsături comune pe care cele două ramuri ale artei le împărtăşesc (ritm, emoţie, lirism, inefabil, abstract) ci şi, mai ales, datorită capacităţii lor de a transcende spaţiul contingent în manieră imediată şi totală, mai mult ca alte arte