| anonim_4396 a întrebat:

Vreau sa ma apuc de cantat. Care sunt pasii pentru aceasta cariera?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai daca ai voce buna poti incerca sa abordezi un producator renumit sau chiar o casa de discuri, trimite o inregistrare cu tine cantand. Desi sansele sa reusesti sunt cam mici.

| ishallhelpyou a răspuns:

Liceu de muzica(canto) + cursuri de canto + ambitie si devotament! Toate astea sunt sustinute de talentul natural!

Spor!

| Valenziana a răspuns:

Ehee, pana la producator mai e ceva drum de parcurs. In functie de varsta, cred ca primul lucru care il poti face si sa iti si placa ar fi sa mergi la Palatul copiilor la canto. Chiar daca nu ai voce buna la inceput, daca vad ca ai potential te vor antrena, vocal sau instrumental in functie de ce doresti. Pe langa asta vei participa la multe spectacole atat in grup cat si solo si vei invata sa iti invingi frica de scena si de multima (daca o ai). daca te descurci bine vei merge chiar si la concursuri, la inceput mai mici apoi din ce in ce mai impirtante si cine stie ce urmeaza de acolo. Si eu am fost la canto deci zic din experienta, doar ca nu am continuat pentru ca nu doream o cariera ci era doar un hobby cu care sa imi ocup timpul liber incat sa imi si placa.
Faza cu Palatul copiilor nu e obligatorie, doar ca eu cel putin cred ca e un inceput bun sa te obisnuiesti. Dupa care, cu sau fara, daca ai voce sau te pricepi la un instrument poti merge la liceu de arta, acolo te vei ocupa serios si daca vrei sa continui poti merge chiar si la facultate. Intre timp, daca mergi la canto sau esti la liceu si cum am zis, prinzi ceva experienta poti contacta pe cineva care sa te trimita "sus", insa aici vine partea grea... cel mai probabil nu te va lua, nu pentru ca nu te-ai pricepe, ci pentru ca te costa ENORM. De exemplu profesoara mea de canto avea o voce superba, insa a spus ca nu isi poate scoate un CD pentru ca nu are suficienti bani, oricat de talentat ai fi. La fel si la concursuri: o cunostiinta a mers la un concurs si toti ii spuneau sa dea bani (pentru coregrafie, pentru melodie, pentru costumatii, PENTRU JURIU) iar ea nu a facut asta sa vada daca o vor trece mai departe, de curiozitate. Crezi ca a trecut? nu. de ce? Pnetru ca in Romania banii sunt pe primul loc, nu talent, de aceea multe stele se sting inainte de a ajunge pe cer fiind inlocuite de falsuri.
Totusi, nu vreau sa te descurajez, poti incerca, iar daca vei reusi va fi un lucru minunat care sper sa te tina mult. Nu uita: fara munca nu obtii nimic si mereu vor fi obstacole dar daca iti place ce faci nu va fi o problema.
Succes, sanatate si un an nou fericit!