| RazzMTB a întrebat:

Hi, ce mai ziceti? Tocmai am avut o experiența destul de șocantă pe unele grupuri de Facebook populate de indivizi conspirationisto-religioși. M-a uimit cât de mulți români, inclusiv cei care au trăit în perioada comunistă, suferă de o psihoză mistico-religioasă severă. Oamenii astia vorbesc despre îngeri, demoni și spirite ca și cum ar fi reale. Mi se pare că problema majoră în România este lipsa educației științifice...cu ce am gresit sa ma nasc fix in tara asta? crying

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nu mai folosi Facebook

| LisaJulie a răspuns (pentru suntserios):

Cel mai bun sfat posibil

| Mosotti a răspuns:

Iti explic eu care e treaba.

Omul e proiectat sa se fereasca de viata grea prin fantasma, chiar exista un mecanism de aparare psihologic in lista aia care se numeste "trairea in fantasma".
La nivel inconstient, ala nu stie ca e fantasma.

Asa ca smecherii pe baza asta (s-au prins ei de smecherie) au inventat religia cam acum 3000 ani cand se dorea ca oamenii sa nu conteste sefii aia de trib, apoi imparatul, etc.
"Daca e pus de dzeu acolo, e bine domne, nu contestam chiar daca ne asupreste".

Si natura umana si-a spus cuvantul, s-a declansat psihoza.
Care e definitia ei?
"Negarea realitatii in ciuda evidentelor". De aia orice le zici, ei tot aia cred, ca nu vad realitatea, e boala de fapt. Schizo.
Dar pentru ca e in interes politic, nu a fost declarata boala credinta.
Pai altfel cum popenia, liderii religiosi ar fi bogatani? Nu asa?

Nu e vb doar de Romania! E chestie globala de fapt.
Si la nemti is biserici, pocaiti, etc, etc.
Si in SUA totul se facea in numele bibliei, presedintele jura pe biblie inainte.

Asa s-a dorit ca omul sa creada in iluzii, era instrument politic.
Ce educatie sa fie cand nu s-a dorit educatie?!

Comunistii erau contra religiei ca stiau ca popii si aia si aia sunt pusi pe imbogatit moca de la oamenii care chiar munceau.

| MistarGoGu a răspuns:

Este problema de la prea mult diluant, aurolac sau fum de canabis tras pe nas!
Ferească Dumnezeu dacă te nășteai prin Coreea de Nord, Iran sau alta dictatura dubioasa! Cu ce te afectează pe tine credință lor în balauri, moroi sau zombi în puta goala? Suntem o tara democratica în teorie! Gusturile NU se discuta!

| Mindfulness a răspuns:

Nu intri in grupuri de nebuni e foarte simplu! Intri in grupuri de oameni cu un sistem de valori asemănător ție.