| aNonim_4610 a întrebat:

Hi! Puteti Sa-mi spuneti niste citate de Valentine's Day. Urgent!
Cele mai bune primesc fundita

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Grigore Vieru: Daca n-ar fi dragostea, m-as teme de viata.

G. J. G. Marquez: Doar pentru ca cineva nu te iubeste asa cum vrei tu, nu inseamna ca nu te iubeste cu toata fiinta sa.

Stendhal: Iubirea e o floare foarte placuta, dar trebuie sa ai curajul sa te duci s-o culegi de pe marginile unei prapastii infricosatoare.

Jacques Salome: Nu este suficient sa iubesti, este necesar ca aceasta iubire sa fie primita, acceptata si chiar amplificata de celalalt.

Simion Mehedinti: Nu-i nici un imperativ mai categoric decat al iubirii.

Prentice Mulford: Iubirea este elixirul vital, izvorul sanatatii, al puterii si al energiei pentru fiecare OM.

Iris Murdoch: Putem sa invatam sa iubim, doar iubind.

Victor Hugo: Sunt clipe de nedefinit, acelea in care doua suflete isi vorbesc intr-o limba ce nu poate fi inteleasa decat de ele, cand tace tot ce-i omenesc, iar ele se unesc tainic pentru viata acestei lumi.

Victor Hugo: Iubirea este farmecul cantecului pasarilor si cel mai dulce parfum al trandafirului.

Alexandre Dumas-fiul: Iubirea adevarata te face intotdeauna mai bun, oricare ar fi femeia care o inspira.

2 răspunsuri:
| ViseInCulori a răspuns:

"Time is too slow for those who wait,
too swift for those who fear,
too long for those who grieve,
too short for those who rejoice,
but for those who love, time is eternity."
… Henry Van Dyke

Timpul se scurge prea greu pentru cei care asteapta,
prea iute pentru cei care se tem,
prea lung pentru cei care plang,
prea scurt pentru cei care se bucura,
dar pentru cei care iubesc, timpul reprezinta Eternitatea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iubirea nu-i oarbă, ci retardată. Don Foster şi Susan Beavers, "Two and a Half Men"

Dragostea e religia mea şi mi-aş da viaţa pentru ea. John Keats

Bărbaţii iubesc pentru că se tem de ei înşişi, se tem de singurătatea ce sălăsluieşte înăuntrul lor şi au nevoie de cineva în care să se piardă,

Iubirea trebuie să fie în acelaşi timp flacără şi lumină. Henry David Thoreau

Ura lasă cicatrici urâte, dragostea - cicatrici frumoase. Mignon McLaughlin, "The Second Neurotic's Notebook", 1966

Iubirea fuge ca o umbra de adevarata iubire care o urmareste: urmarind-o pe cea care fuge de ea si fugind de cea care o urmareste.

William Shakespeare
vis.

Rabindranath Tagore

6. Iubirea e barbara, cum e barbar izvorul care isi faureste drumul printre pietre; en nu-i ca apa imblanzita de la robinet, care curge in orasele civilizate.

Rabindranath Tagore

7. Exteriorul meu este dur ca o scoica, dar sub coaja acestei duritati, inima mea pastreaza pentru tine o singura perla ca o lacrima.

Rabindranath Tagore

8. Iubirea, ca si lumina, nu ramane ascunsa.

Rabindranath Tagore

9. Iubirea e plenitudinea. Ea nu cerseste, ci doreste.

Rabindranath Tagore