| mariuschakra12 a întrebat:

Hipnoza vindeca de la sine omul? sau cum? adica trebuie sa faci ceva anume?

Răspuns Câştigător
| Florin9Florin9 a răspuns:

Există ceva opinii în sensul că ar vindeca (traume din copilărie, timiditate etc), mai ales din partea celor care știu să hipnotizeze,

dar deocamdată rămâne ceva care nu e sigur și nu e recomandat.

Ba chiar e recomandat să nu te complici cu chestii de genul.

7 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Hipnoza aia din filme care o vezi tu cu pendului si altele nu prea exista.

| Vântulalb a răspuns:

Nu. Doar gaseste cauza.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Nu afli nici o cauza, ca hipnoza din filme e o fantezie, nu exista in realitate.

| Vântulalb a răspuns (pentru Mosotti):

Nu vorbesc dupa filme.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Pai atunci daca nu din filme, zi tu unde se face hipnoza aia ca in filme cu pendulu unde intri in transa si apoi sa vb din inconstient?! Ca mie psihologu a zis ca nu exista asa ceva.
Pai daca era asa, tu stii cate cazuri s-ar rezolva si cate se aflau?

Zi concret "cabinetu cutare, adresa cutare, psihologu cutare", sa vad si eu, dar nu hipnoza aia doar de relaxare si atat.
Altfel cum?

| Vântulalb a răspuns (pentru Mosotti):

Ia arata-mi tu intai unde am zis eu ca asa se procedeaza? Cu pendul si restul.
Ce ai azi? Erai mai serios. Azi te duci pe ulei.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Credeam ca si tu te gandesti la hipnoza cu pendulul din moment ce ai zis "gaseste cauza", asa am dedus, daca nu gandeai asa, aia e, greseala mea.
Am fost f serios si acum, eu de aia nici nu prea stau pe discord, ca acolo nu prea se discuta serios, nu prea ma atrage prosteala, panarama si altele de genul.

Ptr ca din moment ce ai zis "gaseste cauza", era cam clar ca doar hipnoza cu pendulul gaseste cauza pentru ca doar asa omu vb direct din inconstient in transa aia, altfel nu prea are cum sa afle vreo hipnoza de alt gen cauza, de aia am crezut ca la aia te gandesti, nu m-am gandit aiurea, ca daca nu te gandeai la asta, nu aveai cum zice ca gaseste cauza.