| Cipi1212 a întrebat:

I-ar fi României mai bine din punct de vedere economic, social și politic dacă ar reveni la monarhie? Pentru că asta este natura adevărată a României: Monarhie constituțională.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Moharhia constitutionala nu ar schimba partidele de azi, asa ca mare scofala acum nu s ar schimba... daca se inampla in '90 era alta discutie

| J0B0MAT a răspuns:

Eu cred că da. Monarhia cel puțin era educată, avea anumite principii morale.

| doctorandus a răspuns (pentru J0B0MAT):

Principiile etice rationale au fost inventate pentru a pune securea la radacina moralitatii traditionale.

| Dismally a răspuns:

Gandeste-te la regele Carol al 2-lea si o sa afli raspunsul. Presedintele daca face tampenii il poti schimba dupa 5 ani, regele e pe viata.

| Dragobeta a răspuns:

De unde si pana unde "asta este natura adevărată a României"?
Tu stii cum era pe vremea aia? Pamanturile (de exemplu) erau detinute de marii mosieri. Stramosii tai munceau acele pamanturi si abia primeau un blid de mancare ca rasplata. Nu salar! Produse, dar foarte putine. Si restul, la fel.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Ar fi aceeași clasă politică ca acum, aceleași scursături securiste și odraslele lor, doar că am avea o cucoană să ne facă cu mâna de la geam pe zece mai. Ce s-ar schimba în mod substanțial, în fond, nu în formă? Căci forma o schimbă mulți (vezi ce face analfabeta de la Ministerul Educației), însă esența rămâne aceeași, adică proastă.

| Cinic a răspuns:

Romania ca si restul statelor este condusa de giga corporatii. In varful acestor giga corporatii se afla oameni cu interese meschine. Democratia este moarta de peste 2k ani. "Poporul" avea puterea in Grecia antica, cand doar barbatii cu stagiu militar si doar barbatii care aveau pamant sau o afacere aveau dreptul sa voteze cu o piatra alba sau una neagra. Bruxel decide ce este bine sau rau pentru Romania, politicienii nostri doar executa ce isi doreste ue si nato.

| Delllla a răspuns:

N-ar reveni niciodată.

| andreierdna91 a răspuns:

In anumite aspecte probabil ca da, dar coruptia ar creste (stiu, pare imposibil la nivelul la care este acum sa mai creasca).