| Dobitoc a întrebat:

Ia sa vedem cine stie sa raspunda corect la intrebarea urmatoare:
E bine sa fii rau sau e rau sa fii bine[bun]. (este culeasa dintr-o melodie hip-hop)

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

"cine ştie să răspundă corect" - în primul rând, nu există răspunsuri greşite, nu în totalitate; nu poţi contrazice pe cineva câtă vreme îşi argumentează spusele.
Am un prieten care ascultă mult rap şi care uneori aruncă o chestie filosofică din cântece sau din ce mai citeşte, dar nu se aşteaptă la o explicaţie elaborată (chiar îl enervează), ci vrea să fie apreciată. Ceva îmi spune că semănaţi într-o oarecare măsură, în sensul că îţi doreşti mai mult să faci cunoscute nişte zicale interesante decât să le cauţi explicaţia, aşa că răspund pe scurt: valoarea întrebării este dată de faptul că reprezintă un joc de cuvinte - te amuză şi te provoacă, dar nu într-atât încât să interpretezi până te doare capul, ci mai degrabă să o apreciezi ca atare.
Dacă într-adevăr te interesează o explicaţie, poţi începe (sau nu) de la:
1.Este de preferat să fii rău? – prima parte a întrebării, parafrazată
2.Este indicat să fii rău? – a doua parte a întrebării, parafrazată
Este de preferat, sau este indicat să fii rău? – astfel se "traduce" întrebarea iniţială şi există o uşoară diferenţă între a fi ceva de preferat sau a fi indicat şi cred că la asta se rezumă tot.

6 răspunsuri:
| mary_4765 a răspuns:

Daca stai bine sa te gandesti iti dai seama ca amandoua sunt corecte.E rau sa fi bun atunci cand ajungi sa fi fraierul tuturor,sa profite toti de bunatatea ta, si e bine sa fi rau cand cel cu care te porti urat o merita...ma rog, sa te porti urat cu o anumita limita, se presupune ca cel mai destept cedeaza...

| StefiMaria a răspuns:

Este bine sa fii si bun si rau :d

| LollipopWithHeroin a răspuns:

Interesanta intrebare.Pai, cred ca e bine sa fii rau. Vreau sa spun, in zilele noastre nu iti mai e bine daca esti bun. Dar nu pot spune ca e rau sa fii bun.Deci, cred ca raspunsul corect e ca e bine sa fii rau(cel putin acum, ca inainte nu era).

| blueGirl_3580 a răspuns:

Daca stai sa te gandesti mai bine, e acelasi lucru...cum o dai, tot mai bine e sa fii rau. e un joc de cuvinte.

| Anda1197 a răspuns:

E bine sa fii rau... rau cu rau da mai rau fara rau big grin

| Anda1197 a răspuns:

Nightnday el doar te-a intrebat care e explicatia corecta nu te-a pus sa-i scrii povesti!