| anonim_4396 a întrebat:

Imi doresc sa urmez o cariera in jurnalism. Ce ziceti, este de viitor? Toti cei care ma cunosc imi spun ca am sa ii iau locul Andreea Esca candva laughing)

Răspuns Câştigător
| Flav a răspuns:

Jurnalismul de viitor? Se pare ca nu sunteti in ton cu noutatilehappy Khyrsss. poate vroiai sa zici ''ii iau locul Andreei Esca candva'', deci not! nu-ti recomand daca nu te impaci bine cu limba romana

26 răspunsuri:
| tukhey23 a răspuns:

Daca scrii si un articol despre TPU si despre mine(desigur), esti mai ceva ca jay lenohee hee. Succes si daca iti doresti ceva LUPTA PT. ACEL VIS SI ACEL CEVA happy.
Cu drag si respect tukhey23!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Este o muncă istovitoare, tot timpul ești plecată de lângă familie (soț, copii - ei au mare nevoie de mămica lor, mai ales în primi ani de viață), expunerea la multe riscuri, veșnic în căutarea celor mai noi știri, etc.
Orice meserie este de viitor dacă te descurci!
Dacă te reprezintă și o consideri o plăcere nu o corvoadă, pe cai și dă-i bice să ajungi la Facultatea de Jurnalism, să o termini și să faci o carieră din asta.
Mult noroc.
Pa, pa.

| greg a răspuns:

Da, e de viitor.Bafta!

Anna
| Anna a răspuns:

Daca asta iti doresti, de ce nu? E o meserie frumoasawinking!

mira
| mira a răspuns:

Este de viitor numai daca reusesti sa te afirmi pentru a fi promovata.Ai nevoie de o cultura generala solida, de capacitatea de a manui usor si expresiv cuvintele, de o dictie perfecta, de cel putin doua limbi straine bine insusite pentru a sustine cu lejeritate o conversatie.Verifica-ti talentul literar si imaginatia creativa scriind o tableta despre un burlan, de exemplu.Succes.Mira

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Merita sa lupti sa obtii ca-ti doresti.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Scuze, am vrut sa scriu ce-ti doresti.

| lia a răspuns:

Daca asta iti doresti, este normal ca vei face cu pasiune aceasta meserie. Si din moment ce faci ceea ce iti doresti sunt convinsa ca te vei lupta ca sa ajungi in frunte.
Eu iti urez succes!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Da, in jurnalism nimeni nu moare de foame. Deci, este de viitor. Dar, din punctul meu de vedere, ti-ai ales tare prost modelul...

Janina
| Janina a răspuns:

Eu am dat o proba si acum am contract cu un ziar foarte cunoscut din Romania. Am fost foarte fericita insa mi-a trecut... a devenit un chin pentru mine sa intru in birou, simt ca ma sufoc...sti tu cum e afara e vopsit gardul, inauntru leopardul...eu am de gand sa renunt!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Avand in vedere ca nu pot da numele a trei ziaristi adevarati din Romania, n-ai nicio sansa, nu de alta, dar nu ai de la cine invata. Pe de alta parte, pune mana si invata limba romana ca lumea, nu ca ziarizdele de azi.

| Flav a răspuns:

Supersx : Mircea Badea, Cristian Tudor Popescu, Oana Dobre ( na, si-o jurnalistatongue), Grigore Cartianu, Marius Tuca nu-ti zic nimic?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Flav, se pare ca intelegem gresit notiunea de ziarist, de jurnalist. Cartianu si Cetepe-ul au cam scris la comanda, o vreme, lucruri dovedite de unii si altii. Deci nu pot fi ziaristi. Oana Dobre? Are probleme de exprimare, atat fizica, dar si lingvistica. Tuca se apropie. Ma gandeam si eu ca zici de Cristian Topescu sau de Pamfil Seicaru. A propos, cati ani ai?

| Flav a răspuns:

Supersx - inteleg f bine cele 2 categorii, dar la fel de bine am observat si intrebarea domnisoarei ''cariera de jurnalism'', iar jurnalist nu inseamna a fi un simplu ziarist, de aceea ti-am enumerat pe cei de mai sus; Nu sunt total de acord cu ceea ce ai spus despre acei jurnalisti dar ma rog, fiecare cu opiniile lui; Cristian Tudor Popescu da, o mare valoare! Si daca vrei sa-ti dau exemplu numai de ziaristi, ok domnule : Tudor Octavian, Catalin Tolontan, Octavian Paler ( in privintza celui din urma chiar sunt curios ce-i mai gasesti ), si astea sunt exemple ce-mi vin acum in cap, fara sa dau search-uri pe google sau sa ma documentez din alte parti. Ideea e ca valori, exemple am avea, putine cum sunt.Insa din marea masa, ei reprezinta prea putin ca pondere pentru a acoperi si uscaturile.Asadar sa nu confundam aspectele si sa nu chiar subapreciem mai mult decat este necesar.
Nu cred ca este important ce varsta detin, cum de altel nu inteleg nici curiozitatea ta de a afla

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

@supersx : De unde sa stie tineretul de Pamfil Seicaru? Nu prea s-a vorbit de el, datorita sintagmei "santajul si etajul". Tineretul vede, din pacate, modelul jurnalistului in coji, gen Andreea Esca. Tudor Octavian este mai greu de digerat laughing De Paller nu mai vorbim.

| Flav a răspuns:

ValiMocanu, fac parte din categoria tineretului. Am citit 3 carti de Paler, si nu mi se pare greu de digerat. Fiindca vorba de digerat, mai greoi mi se pare Emil Cioran. Cam agresiva comparatia dintre generatii, insa din pacate, acum sunt multe tentatii pe care un tanar le poate face, iar lectura unei carti e considerata una nefolositoare.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Dragul meu flav, nu trebuie sa ai prejudecati, ci doar sa raspunzi la o intrebare. Repet, cati ani ai?

| Flav a răspuns:

Ti-am mai raspuns, nu cred ca e necesar sa stii varsta mea; de altfel varsta mea mi-am mai spus-o la alte intrebari (asta ca sa nu crezi ca ma ascund). acum argumenteaza-mi de cei 3 ziaristiwinking

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Tanara speranta, pe vremea aia era mai altfel! Esca a prins ceva, un mini stagiu in State, a facut cateva interviuri, prin 92/94, s-a implementat in trust, si de-atunci, i s-a urcat la cap si a adunat numai anitipatii! Eu am prins-o si pe ea si pe "Butoias" Tabara cu cioara vopsita!, asa ca, sa nu-i mai vad! Daca ai reale calitati
si scoala, rezultate, nu doar vise, incearca! Success! Secretel, nu renunta! Du-te la CTP, sau la Turcescu, la Cotidianul, sau la Tatulici/Hurezeanu, la Realitatea Tv! Success! Stii, un antic, sau clasic spunea ca valoarea ta se masoara si prin ceea ce ai infruntat si depasit! multa bafta!

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Stie cineva cum o cheama pe dulcica aia finuta, cu ochelari, de la 11 seara, care face o emisune pe Realitatea Tv?! Multumesc!

| Flav a răspuns:

PsihoSex...cred ca de Oana Stancu vorbesti happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Ok Flav. La Paler si la Octavian iti doresc sa citesti cate ceva din ceea ce au scris inainte de 90. Tolontan e de val nou, e ok. La el nu ma gandisem.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

"locul prezentatoarei Andreea Esca"... imi cer scuze pentru greseala comisa! asa am gandit cand am pus intrebarea... dar se pare ca am omis.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da Flav, multumesc de remarca. chiar nu mi-am dat seama happy si se pare ca nu m-a corectat nimeni. "locul prezentatoarei Andreea Esca" vroiam sa spun. sau "Andreei Esca" in cel mai rau cazwinking imi cer scuze!

daniela
| daniela a răspuns:

Daca ai inclinatii spre asa ceva, ai dictie si putere de convingere, esti perseverenta si bagacioasa de ce nu. Iti doresc succes si abia astept sa spun uite vezi pe fata asta o stiu de pe TPU

Stefan
| Stefan a răspuns:

Este un viitor foarte bun. Mult succes!