| anonim_4396 a întrebat:

Imi foloseste la ceva lb germana? Engleza foloseste ca e peste tot in filme, muzica. Dar Japoneza?

2 răspunsuri:
| Mayhem666 a răspuns:

Germana iti foloseste daca te duci in Germania, japoneza iti foloseste daca te duci in Japonia, si aceste doua limbi sunt unele din cele mai vorbite 10 limbi de pe planeta, alaturi de spaniola, engleza, limba mandarina, si alte cateva limbi. Eu invat japoneza spre exemplu, pentru ca peste cativa ani vreau sa ma mut in Japonia, si plus ca aceasta limba imi place foarte mult.

| MihaelaDart a răspuns:

Sincer si limba germana este vorbita in atatea tari, incepand din: Austria
Belgia
Danemarca
Elveția
Franța (Alsacia, Lorena)
Germania
Italia (Tirolul de Sud)
Liechtenstein
Luxemburg
Namibia
Polonia (Silezia)
România
Rusia
Țările de Jos

Nu stii niciodata ce-ti va rezerva viitorul, este bine sa o inveti doar pentru cunostintele tale generale!

Eu is vorbitoare de 3 limbi straine : greaca, engleza si germana, si doresc sa invat si limba rusa.