| ăăăă a întrebat:

Imi spuneti si mie niste expresii frumoase de dragoste...
Dau fundita la cele mai faine!

Răspuns Câştigător
| 愛日本 a răspuns:

Dragostea este nevoia de a iesi din tine insuti. - Charles Baudelaire
A iubi nu inseamna a ne privi unul pe celalalt, ci a privi amandoi in aceeasi directie. - Antoine de Saint-Exupery
Dragostea adevarata consta in dorinta de a da ceea ce este al tau altuia si de a simti fericirea acestuia ca si cum ar fi a ta. - Emanuel Swdenborg
Dragostea e ca focul, daca nu o intretii, se stinge. - M. I. Lermontov
Dragostea vindeca oameni atat pe cei ce o daruiesc, cat si pe cei care o primesc. - Karl Menninger
Dragostea nu pune intrebari, deoarece atunci cand incepem sa gandim, incepe sa ne fie frica. E o frica inexplicabila, care nu poate fi exprimata in cuvinte. De aceea nu intrebi, faci. - Paulo Coelho
Cand dragostea vorbeste, vocile tuturor zeilor para fi adormite in armonia raiului. - William Shakespeare
Dragostea este singurul joc de doi in care amandoi pot sa castige.
Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima. - Marcel Proust
In iubire, totul se schimba, toate devin insemnate: dintr-un nimic se naste un colos. - Tudor Arghezi
Iubirea misca soarele si celelalte stele. - Dante
Sa iubim nebuneste tot ce straluceste pe acest pamant, fiindca alta viata nu ne este cunoscuta. - Euripide
Daca vrei sa fii iubit, iubeste. - Seneca
Dragostea ii face pe oameni sa se simta egali. - F. M. Dostoievski
Eu m-am nascut ca sa iubesc. - Sofocle
Dragostea e un stapan atat de placut de indurat. - Michel Zeaco
Dragostea este poezia simturilor. - Honore de Balzac
Dragostea este spatiul si timpul masurate cu inima. - Marcel Proust
Nu pot cunoaste adevarata dragoste, decat depasind-o. - Mircea Eliade
Un singur ceas de dragoste poate face cat viata intreaga. - Honore de Balzac
Dragostea poate uneori sa fie magie. Dar magia poate fi uneori… doar o iluzie. - Javan
Cea mai buna dovada a dragostei este increderea. - James Joyce
Uneori inima vede ce este invizibil pentru ochi. - H. Jackson Brown
Tocami fapul ca idealul de acre te ai indragostit e de neatins, face ca dragostea din sufletul nostru sa fie de neatins. Un ideal imposibil nu poate dezamagi.traiesti povestea perfecta dintre tine si un vis!

2 răspunsuri:
| sixtythree a răspuns:

Cel mai frumos citat posibil despre dragoste din punctul meu de vedere:
Dragostea îndelung rabdă; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieşte, nu se laudă, nu se trufeşte. Dragostea nu se poarta cu necuviinţă, nu caută ale sale, nu se aprinde de mânie, nu gândeşte răul. Nu se bucură de nedreptate, ci se bucură de adevăr. Toate le suferă, toate le crede, toate le nădăjduieşte, toate le rabdă. Dragostea nu cade niciodată.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gindeste-te la cel mai dulce lucru.Inmulteste-l cu infinitul, aduna o eternitate, si vei sti cit de mult TE IUBESC...