| RaLuaCH a întrebat:

Implica libertatea voastra restrictii?
Daca da, care sunt ele si ce importanta au?
Daca nu, care sunt consecintele libertatii voastre pentru cei din jur? Cum justificati o asemenea situatie?

3 răspunsuri:
| Wehrmacht a răspuns:

Nu.Chiar si daca vreau sa fac ceva ilegal.Ma opreste cineva? Nu.

Consecintele liberatii mele le simt doar aia care nu isi vad de treaba lor.
Cat timp actiunile mele ma pot rani doar pe mine nu vad de ce mi s-ar interzice sa fac ce vreau eu.
Putin imi pasa de legi. Daca nu omor pe nimeni, nu ranesc sau terorizez pe cineva atunci mi se pare normal sa fac ce vreau eu.

| Johndoe2023 a răspuns:

Libertatea completa ar insemna anarhie.
libertatea tuturor ar avea ca restrictie doar valorile si regulile morale ale societatii in care individul traieste.
libertatea noastra intr-un stat are ca restrictie legile penale si contraventionale ale statului in care traim
libertatea totala ar fi cand fiecare ar trai de unul singur ( fara existenta grupurilor, triburilor, societatii, civilizatiei)
este normal ca orice individ care face parte dintr-un grup sa respecte niste reguli, deci nu ar avea libertatea de a face ce vrea

| Johndoe2023 a răspuns (pentru Johndoe2023):

Spre exemplu:
aici pe site suntem liberi sa raspundem la ce intrebari vrem si cum vrem, daca respectam anumite reguli ( deci avem restrictii) aceste restrictii sunt si morale ( sa nu folosim cuvinte jignitoare)
si legislative (sa nu promovam produse piratate)
si financiare (sa nu facem reclama la alte site-uri de profil)