| anonim_4396 a întrebat:

In cat timp as reusi sa vorbesc fluent limba engleza, uitandu-ma la filme/seriale? Daca vad in scris, inyeleg pana la 80 sau chiar 99% engleza, insa daca e sa conversez sau sa ascult vorbitori de lb engleza se reduce la 2-max 3%. Si nu stiu care ar putea fi cea mai buna metoda, m-am gandit sa uemaresc cv filme. Si as vrea sa stiu in cam cat timp as putea sa inteleg si sa vb fluent engleza, urmarind zilnic filme.

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Niciodata. Trebuie intai sa inveti foarte bine gramatica si sa faci multe exercitii, asa incat ea sa iti intre in reflex. Apoi trebuie sa si vorbesti cu cineva pentru a vorbi fluent. Urmarind filme, chiar fara subtirare, chiar 16 ore pe zi sau mai mult, nu vei obtine mai mult de 10% stiind doar gramatica de baza

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mentionez ca stiu mii de cuvinte si gramatica de baza, cateva timpuri