| gabriela a întrebat:

In ce zona s-a simtit cutremurul? Bucuresti?

Răspuns Câştigător
mariana
| mariana a răspuns:

Nu cred ca s-a simtit puternic pentru ca, din cele spuse de Institutul de seismologie din Bucuresti, in capitala, intensitatea a fost de 3 grade pe scara Mercali, adica prea putin sesizabil. In zona Vrancea insa intensitatea a fost de 4, 6 grade pe scara Richter si acolo s-a simtit destul de bine.
Dupa cele spuse de D-nul Gheorghe Marmureanu- directorul institutului, un cutremur mare in Romania nu va fi prea curand, asa ca lumea poate sa stea linistita in acest domeniu.
Poate ca, vom fi feriti de un cutremur devastator, pentru o buna perioada de vreme si pentru faptul ca, avem "cutremurul" nostru intern, creat de criza economica si bancara la nivel mondial si ne ajunge acest stres. E destul ca ne intrebam ce vom manca maine, cred ca ar fi prea mult sa ne gandim ca, ne sunt si vietile in pericol, ori locuintele.
Sper ca Bunul Dumnezeu sa aiba grija de Romania si s-o fereasca de dezastre, cu toate ca multi din lumea asta, s-au cam schimbat mult in rau.
Un gand bun si multa sanatate.

2 răspunsuri:
| Rukhsandra a răspuns:

A fost in Vrancea dar s-a simtit si in Bucuresti

| laurahl a răspuns:

Acum am aflat ca a fost cutremur. deci la bacau nu s-a simtit happy