| nyoentox2002 a întrebat:

In general doar depresivii și anxioșii iau substanțe interzise?

20 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sunt doua categorii de oameni care iau substante interzise:

1 - Depresivii si anxiosii si altii care nu se simt bine, deci iau ca sa se simta bine deci sa nu le fie rau.
2 - Cei sanatosi care vor sa se simta si mai bine.

| J0B0MAT a răspuns:

În general oamenii cu banii, destul de mulți și cu relații multe.

| mastadont a răspuns:

Nu dar aceștia sunt mai predispuși la dependență după părerea mea pentru că doar drogul îi ajută să funcționeze normal în societate. Echilibrul fragil al substanțelor din creier care generează starea de bine poate fi restabilit într-o oarecare măsură prin substanțe însă acest lucru trebuie făcut sub supravegherea medicului pentru că e foarte ușor să împingi balanța în partea cealaltă și atunci apare dependența și alte probleme.

| Mindfulness a răspuns (pentru mastadont):

Pe anxietate cam ce drog ar ajuta sa nu mai simți deloc emoții?

| Cinic a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu lua frate nici un drog. Daca esti depresiv, te va distruge si mai rau.

| Mindfulness a răspuns (pentru Cinic):

Ai dreptate boss happy
Doar am întrebat.

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Pe anxietate nu e bun nici un drog ci tratament, exista tratamente de anxietate care dupa ce se iau un timp, se scot si ramai bine, astea nu sedeaza, nu fac probleme ca alea de schizo.
Drogul iti va face de 10 ori mai rau si nu ai vrea asta, chiar daca pe moment e bine.

Daca nu mai simti emotii o sa intri in depresie, ca nu te mai bucuri de nimic, si nici asta nu ai vrea.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Am incercat și nu a mers nici unul, nici măcar nu își fac efectul. Eu am o anxietate teribilă cronica ce are rezistenta la anxiolitice, doar Xanax mă poate calma.
In rest ai dreptate! Și Xanax asta e periculos dar fara ele nu poți fi ok, sa ieși unde vrei tu liniștit fara sa te ia toți dracii pe strada și să faci atacuri de panica. Am incercat multe și nu sunt ok. Eu am agorafobie mai mult, e foarte greu sa scapi de așa ceva când devina cronica!

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Mda, ce sa zic, nu stiu daca ai incercat chiar tot ca tratamente.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Avem medici slabi pregătiți boss. E greu sa lupți cu agorafobia, e de cel puțin de 20x mai urâtă și chinuitoare decât o anxietate ce o are orice om anxios. Când se manifeste fizic se cam termina totul, e capăt de linie laughing
Noi ne știm oricum bine, am vb in pm când aveam eu alt cont!

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Da, stiu ca am vorbit. Mdea, e cam capat de linie, ce sa zic.
Agorafobia are la baza anxietatea, nu e ceva diferit. Fara anxietate nu exista agorafobie.

Unu se manifesta fizic, altul e galben de frica ca moare candva si il terorizeaza asta, se poate manifesta oricum la fel de urat, depinde de intensitate si manifestare.
Altu ca are boli de nu mai e in stare de nimic de frica si agitatia aia, etc.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Pai când ai agorafobie nu poți să ieși din casă,mai rău de atât nu exista. Daca nu ieși din casă mori de foame,și nici pensie nu îți face că nu se încadrează în sfera bolilor psihice grave,handicap etc.
Este o anxietate,dar este cea mai gravă forma a anxietății,nu exista ceva mai oribil decat agorafobia,e aproape imposibil să ieși singur din casă,te face praf și te vede și lumea îți strică imaginea în societate! Am avut și ipohondrie și m-am vindecat,nu știu cum naibii,dar nu cred că de la tratament,daca era de la tratament scăpăm și de anxietatea socială!
Medicii nu știu să facă o schemă de tratament complexă și eficientă,se grăbesc să îți de-a tratament sa scape de tine sa îți ia banii atâta tot! Nu au interes sa te vindece că pierd "bolnavi" și dacă pierd multi bolnavi pierd și pâinea de la gură daca ii vindeca pe toți! Unii se vindeca că ies in natura și fac meditații și au mediu bun in familie,care îi susține! De unul singur nu poți lupta cu agorafobia nici dacă iei cele mai eficiente tratamente,daca nu ai mediu bun și ești singur,nu ești sprijinit nu poți să o depășești! Mi-ai zis tu oricum odată că nu o să scap de așa ceva,apreciez că ai fost sincer! Mi-am dat seama și eu că nu pot sa mai scap,doar sa fiu funcțional dar trebuie o schemă buna de tot de tratament și mediu favorizant.
Că sa scapi de anxietate trebuie sa ieși,și când ai agorafobie nu poți să ieși mereu. Deci,e nasolie treaba! Tu ai citit cum e agorafobia dar sa o trăiești e capăt de linie!
Și ca sa scapi de anxietate e obligatoriu sa nu existe facturi perturbatori,trebuie sa fii liniștit,sa nu te confrunți cu stresul cotidian, cu banii, cu alte boli nasoale, cu oamenii de rahat și așa mai departe!
Eu am avut ghinion eu nu am mediu bun nu mai am părinți, și absolut nimeni nu înțelege cât e de horror anxietatea asta. Îți spun că totul e in capul tau! Ce sa le mai spui la acești academicieni?
Agorafobia are intensitate maxima 10 din 10 nu exista excepții, mereu e la fel.

| Mosotti a răspuns (pentru Mindfulness):

Normal ca nu inteleg ei cum sta treaba, ca nu au trecut prin asta.

| Mindfulness a răspuns (pentru Mosotti):

Unii nu dezvolta anxietate nici dacă le mor tot neamul într-o zi! Daca te naști cu psihic tare așa ramai toată viața indiferent cate ți se întâmplă.
Interlopii se taie se omoară și nu dezvolta anxietate! Unii ne-am născut mai sensibili și cu gene defecte, cam in 70-80% așa rămânem toată viața.
Eu am jucat și la păcănele și asta m-a afectat și mai tare, de abia acum m-am lăsat de ele complet.

| mastadont a răspuns (pentru Mindfulness):

Nu există să nu mai simți emoții, chiar și pe droguri tot simți ceva doar că ți se schimbă perspectiva și uiți de anxietate. Drogurile nu sunt nici o dată o soluție dacă ai probleme psihice, ele doar acoperă problema pentru un timp, problemă care se va întoarce și te va lovi de două ori mai puternic atunci când nu mai ai substanța.
Dacă chiar vrei să încerci noi nu te putem opri însă mai bine ar fi să-ți rezolvi problemele înainte de a-ți face altele și mai mari.

| Mindfulness a răspuns (pentru mastadont):

Ai dreptate, sunt de acord cu tine man.

| 1onur a răspuns:

în general, Adolescenți, minori fără educația de acasă, sau cu certurile din familie, sănt cei mai predispuși, fiindcă nu-s înțeleși nu-s ascultați sănt judecați respinși de părinți lor și membri din familia lor, iar ei pentru a fi ascultați, înțeleși intră în grupuri, anturaje nu tocmai "bune" pentru ei și uite așa ei ajuns să consume etnobotanice, alcool fără măsură, fără să fie conștienți că viața lor sănătate lor nu o mai vor mai avea o dată cum era cândva, iar ei ajung pe drumuri foarte greșit din cauza dependenței de alcool, droguri, își bat joc de viața și sufletul lor alți. și ei tot o dată din cauza situației în care ei sa află cu anturajul lor,"prietenii" lor...

Nu există, substanțe interzise "să trateze" o problemă de sănătate. din potrivă, ele pot agrava sănătate viața noastră din orice punct de vedere și orice problemă de sănătate pe care o avem.O poate înrăutățit de cel puțin încă o dată din situația în care ne află cu sănătatea noastră.

Drogurile, alcoolul, etnobotanicele, și alte substanțe novice,... nu sănt și n-au fost niciodată menite, create pentru sănătate și viața noastră "săne facă bine" și sănt menite create săne distrugă, sănătate săne distrugă viața și devenim dezumanizați, fără nicio emoție, fără niciun sentiment, și niciun gram de umanitate.

Poți vedea, cu ochii liberi dacă faci o mică căutare pe internet în ce hal ajunge un om de la droguri, etnobotanice, alcool, devi o legumă nu mai ești om din nicio privință, poți ajunge să iei viața oameniilor nevinovați poți ajunge să-ți iei viața din cauza lor și efectelor lor pe care le au asupra sănătății noastre și dacă ajunge un om adict, depedent de el intră în sevraje foarte mari nu mai poate revini la normal atât de ușor...

| Mindfulness a răspuns:

Și cei ce suferă de alte probleme psihice aleg sa o faca,dar unii în schimb se țin serios de tratament.
Decât să alegi un drog mai bine alegi un drog cum e anxiar sau Xanax,fiindcă te comporți in societate normal când iei anxiolitice,ești doar puțin relativ moleșit dar organismul se adaptează. Când iei droguri poți ajunge și la retardism sau la psihoza,sau la sinucidere destul de ușor. Și Xanax e periculos dar dacă îl iei la nevoie sau iei des dar o jumate de pastila sau un sfert ești mult mai câștigat. Daca ai o anxietate urâtă restul tratamentelor nu ajuta, xanax e foarte eficient dar da adicție.
Multi au probleme psihice, multi pe care tu ii admiri dar știu să și le mascheze, nu prea mai exista oameni sănătoși tun psihic!
Tu sa nu alegi calea asta chiar daca te chinuie anxietatea.
Poti lua magneziu bisglicinat, vitamina D3 cu K2, vitamine B3, B6 B12 și faci sport regulat și se diminuează.
In cel mai rău caz mai bine iei xanax toata viața decât să iei droguri. Eu am văzut că xanax nu doar te scapă de anxietate temporar ( câteva ore ) dar îți dă și foarte multa încredere, ești tu însuți 100% la fel cum erai când nu aveai anxietate.
Încearcă și psihoterapie cognitiv comportamentala, și pastilele astea de la psihiatrii uneori te baga și ele in pământ, chiar și Xanax.

| MeisterSchnitzel a răspuns:

Nu numai.

| Whitte a răspuns:

Nu. Mai sunt si rasfatatii, plictisitii care nu muncesc si nu stiu ce sa faca cu viata lor.