| anonim_4396 a întrebat:

In legatura cu întrebarea din oracol, considerati norocosi pe cei care au frati sau surori? Eu cred ca da. Nu am frati sau surori, cu toate ca as vrea. Deci, voi ce spuneti?

38 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Am răspuns "da", cu toate că mereu mi-am dorit să fiu singur la părinți.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu tot "da" am raspuns.
Am frati si iti spun ca fara ei m-as simti prost.
Adica, fiind aia mai mare, mereu am avut instinctul sa-i apara pe ei, fiind mai mici, atat iti trebuia sa ii atingi ca te jucam in picioare.
Si mereu ne apucam de prostii si mereu eu eram aia certata.
Faza cu fratii...Iti coloreaza copilaria.
De la jocuri, la para, la frica si lucruri.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru LoveSleep):

De ce? Sa ai un frate sau o sora e super tare...cred thinking

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pe dracu norocosi. am 2 frati si nu e mare branza cu cred unii. mai bine si mai mult vorbesc cu vecinul decat cu ei

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu am frati sau surori, o mica parte din copilărie mi-am petrecut-o cu un var. Eram ca fratii. Dar tot singura mă simt. Era tare sa am cu cine sa mă cert, cu cine sa rad, etc.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Totusi...măcar nu esti singur.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Si mai ales, cu cine sa-ti imparti lucrurile si camera si cand te cearta sa auzi de nspe mii de ori
" tu esti mai mare, ar trebui sa intelegi.lasa-i pe ei ca sunt mai mici.ar trebui sa ai grija de ei ca sunt fratii tai.".

Dar ce ar fi daca ti-ar mai aduce barza unul?batting eyelashes

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Eh...a încercat de câteva ori, dar nu s-a. putut. Au fost probleme si la nasterea mea.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mi-ar fi placut sa am si un frate mai mare, dar e adevarat ca este un mare noroc sa ai frati sau surori si cu siguranta m-as fi simtit mult mai singur daca nu as fi avut.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Sa o crezi tu pe aia.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Din perspectiva mea, cred ca esti norocos, dar vad ca tu crezi altceva.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Măcar ai frati.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Daca nu stii nu vorbi. e usor sa iti dai cu parera cand nu cunosti

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Asa e. Vorbeste si tu cu parintii tai. Cand eram mic eu incercam sa ii conving sa imi aduca un fratior mai mic si unul mai mare ( nu stiam prea bine cum sta treaba cu lucrurile astea), dar poate ii convingi pe parintii tai sa mai faca un copil.

Am vazut dupa aceea ce ai zis mai sus, scuze.

| Innsbruck a răspuns:

Da,desi sunt enervanti e mult mai bine sa ai o familie mare.

| AnaMariaJRock a răspuns:

Am si eu un frate mai mic, si desi uneori este extrem de enervant big grin ma simt foarte norocoasa ca il am (chiar daca mi-am dorit o sora).
Si eu cand eram singura la parinti imi doream un frate sau o sora si crede-ma merita chiar daca diferenta de varsta e mare (la mine e de 8 ani si 4 luni)
Am citit unele din comentarii si pot sa zic ca am avut si eu momente in care mi se spunea ca eu sunt mai mare si trebuie sa inteleg ca ei sunt mai mici si etc., dar acum sa s-a facut putin mai mare ne intelegem, iar faza cu impartitul camerei laughing desi fratele meu trebuia sa stea in camera cu mine el vrea sa stea cu parintii asa ca sunt norocoasa.

Răspuns utilizator avertizat
| TiberiuFasole a răspuns:

Nu.
Ei au un avantaj dar au si un dezavantaj:
Avantaj:
Au companie si se pot juca.
Dezavantaj:
Sunt enervanti, crede-ma, o data la 2 luni MINIM plangi de la ei la cat sunt de enervanti.

Deci eu zic ca o pisica care intelege semne sau doar un catel( de preferat pisica) sunt suficiente. Eu da, am 3 surori 1 frate.

| xXsweetgirl99Xx a răspuns:

Da, sunt norocosi. Cunosc o familie cu 3 copii si mi se par foarte fericiti.
Totusi, poti fi la fel de fericit si singur la parinti.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Norocul cel mai mare a fost că am avut doi părinți minunați și fără frați și surori!
Pa, pa.

| Foxyyyy a răspuns:

Nu stiu cat de norocosi sunt, dar mie nu mi-ar placea sa ma bata mereu la cap, sa-mi foloseasca lucrurile sau sa impart lucrurile cu ei laughing.

| T0T a răspuns:

Depinde. Din punct de vedere material poate fii o povară mai încolo. Mai ales dacă e un nenorocit/a și după face tot posibilul să îți dea în cap.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Ce as vrea si eu o sora...

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa vad toti chestiile, dar un lucru care nu-l stiu toti e ca ei sunt si enervanti. Pariu ca in mintea ta e doar compania, dar gandeste-te ca daca imparti chestiile cu cineva, sa muncesti in plus etc etc. E si de noroc aici:
Ori e harnic, si asa e putin bine, ori e bun si asa e PERFECT, tu nu stii cat de enervanti pot fii unii.
Ori e lenes, si asa e rau ca trebuie sa muncesti mai mult, ori e un om rau care te ignora, te bate, nu te lasa la calculator etc. Daca e rau te-ai ars si vrei sa nu il mai ai.
Deci concluzia e ca e de noroc, si cei mai multi sunt ghinionisti.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Mi-a venit una... Ce-ai face daca as fi sor'ta? laughing

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

As multumii ca nu ii am pe cei de acum. Ba frate unul TIPI de 40 de ori ca el tot se face ca n-aude.

| Ibrahimovic a răspuns:

Eu am raspuns "nu".
Sunt singur la parinti si mi-e bine asa. Desi mi-as fi dorit, poate, sa am o sora mai mare.
Dar sa-ti zic de ce am raspuns "nu". Tie ti-ar placea sa ai de impartit tot ce-ti ofera parintii cu altcineva? Totul..bani, imbracaminte, etc. Sau cand vrei sa mergi undeva.o excursie de exemplu, sa mergeti cu randul sau stiu eu.
Mai ales sa imparti aceeasi camera si mereu unul sa vrea sa doarma, altul sa vrea sa stea treaz. Unul sa vrea sa inchida becul, altul nu, unul sa vrea sa asculte muzica, celalalt sa vrea liniste. Iar de aici sa apara mici certuri..sau mari laughing

Ei bine, daca par, eu nu sunt egoist de felul meu. Dar de ce ar trebui sa impart toate acele chestii cu altcineva? Fie acel cineva si fratele sau sora mea.
Deci prefer sa fiu singur la parinti, iar lipsa unui frate sau a unei surori sa o completez cu prieteni foarte buni.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Si moe trebuie sa-mi spui de doua ori ceva, ca nu aud. Sin nu când am castile in urechi. Dar nici nu vad, stau sa mă gândesc.

| TiberiuFasole a răspuns (pentru anonim_4396):

Doua ori e lux, deci ma jur ca mi-ar placea sa fie doar de 2 ori.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru TiberiuFasole):

Tipa-le in ureche. Sa vezi ce te aud dupa