| anonim_4396 a întrebat:

In urmatoarele saptamani voi ocupa o functie cu mai multe responsabilitati. Aceasta veste m-a bucurat si m-a speriat ingrozitor. Stiu ca sunt astepari uriase din partea celor care m-au propus pentru avansare, dar si din partea celor care m-au acceptat.
In mare stiu ce presupune, pot spune ca stiu ce am de facut, doar ca ma omoara stresul si gandurile negre, cum ca voi dezamagi, ca nu voi face fata. Deja nu ma mai pot odihni noaptea. Visez lucruri pe care le-as putea gresi.
Aceasta avansare este pentru mine un pas imens, nu visam sa ajung pana aici, salariul nu este pe masura responsabilitatilor pe care le voi avea, dar stiu ca poate sa mai creasca in timp.
Pot spune ca in fiecare zi imi fac cateva zeci de scenarii. Imi inchipui ce probleme ar putea aparea, imi imaginez cum nu voi face fata, imi imaginez cum voi fi sunata si in timpul liber, cum nu o sa mearga lucrurile, cum oamenii nu ma vor intelege sau nu voi fi eu în stare sa fac lucrurile sa mearga. Pentru ca daca ceva nu merge, eu voi raspunde pentru oamenii care nu isi indeplineac atributiile.
Simt o teama de nou, de faptul ca nu voi fi in zona de confort.

Răspuns Câştigător
| dullcat a răspuns:

Buna.Ce simti e cat se poate de normal.Dar ar trebui sa inclini balanta putin, sa preiei tu controlul gandurilor negative.Cutitul are doua taisuri.Fie se poate intampla cum ai descris, fie lucrurile vor merge relativ bine si te stresezi degeaba. Daca vor fi probleme le vei rezolva, iar astfel vei dobandi abilitati noi si te vei dezvolta in acelasi timp.Sa iesi din zona de comfort e principiul numarul 1 cand vorbim de dezvoltarea personala. Totusi, daca ce simti acum persista, iar peste cateva luni sau jumatate de an iti dai seama ca pozitia nu e pentru tine, mai ales cu salariul care nu te motiveaza, eu cred ca ar trebui sa vorbesti cu seful.Sanatatea fizica e importanta, insa cea psihica e si mai importanta.

1 răspuns:
| spuncevreau a răspuns:

Ok, and the question is?
Ai vrut neapărat să ne spui că ai fost promovată, foarte bine.
Vrei aplauze, felicitări, complimente?
Pregătește-te pentru funcția respectivă și lasă naiba TPU-ul