| Fineness a întrebat:

Informatica seamana mai mult cu matematica, fizica sau filozofia?

Răspuns Câştigător
| Abandoned2 a răspuns:

Cu mate. Din mate rezulta cam toate materiile alea, inclusiv filosofia. De altfel Platon spunea cand si-a pus pancarta la draguta lui academie: "Sa intre doar cei care stiu geometrie(matematica)"
Informatica in sine are la baza algoritmi matematici.

12 răspunsuri:
| dragos161 a răspuns:

Cu informaticalaughing)seamana bine

| GusWaters a răspuns:

Cu niste chestii pe care,daca o sa le faci,nu o sa te ajute cu nimic, niciodata, ci le vei face doar ca sa-ti scrie in diploma ca ai absolvit liceu de mate-info.Informatica,desi multi zic ca e de viitor,e complet redundanta, si e o materie pentru calculatoare, nu pentru oameni.Si asta o zic chiar daca am 9 la informatica, e o materie retardata, ce nu va fi folosita vreodata ca mod de cunoastere principal al omenirii.

| Fineness explică (pentru GusWaters):

Vrei sa spui ca desi fac la liceu informatica, nu voi face nimic cu ea, ci doar la facultate va fi nevoie de ea?

| ionutmystic a răspuns (pentru Fineness):

La liceu faceti doar o simpla introducere, deci practic nimic. La facultate o sa vezi tu ce inseamna programarelaughing (asta daca o sa te indrepti spre o astfel de facultate)
Bafta!

| anonim_4396 a răspuns (pentru GusWaters):

Atunci fa-te hippie si arunca-ti calculatoru'. al drecu' ipocrit. folosesti 'ej de mii de ore de lucru ale informaticienilor, esti un tanc de liceu si zici ca e materie "redundanta". Pentru mintea ta limitata ca Romania de schengen - da, este redundanta.
PS: nu-s informatician. pur si simplu urasc prostia.

Si pentru traficanta: La inceput, informatica e matematica goala cu nuante de limba straina (pe care trebuie' sa o inveti). Dar vor ajunge sa se separe una de cealalta (ma refer la complexitate). Info e mai usoara decat mate.

| Abandoned2 a răspuns (pentru GusWaters):

Ba o sa vezi ca la algebra de clasa a XI-a vei sti deja notiunile de baza despre matrice pentru ca le-ai invatat mai intai la informatica. Doar pentru ca tu nu crezi ca iti e utila informatica sau ca nu o intelegi...sau ca nu te pasioneaza nu inseamna ca trebuie sa generalizezi pentru altii, mai ales ca nu ti-au cerut o astfel de parere. Informatica e de viitor, dar nu inca pentru viitorul tau. Asta e un lucru destul de clar. Iar la sfarsit ai spus o chestie de genul asta: "Informatica te invata sa faci software! Eu credeam ca imi e utila pentru a invata sa fac cozonac!"
De fapt, ce cauti la Mate-Info? De ce nu te-ai orientat pe Uman? La Filologie cunosteai omenirea cat doreai. Parca la Mate-Info esti, nu?

| GusWaters a răspuns (pentru Fineness):

Nu,vreau sa spun, ca pentru mine, nu are nicio aplicatie in viitor.Vei face multe chestii la informatica, daca o sa ai profesori competenti.La facultate, depinde ce vei urma.

| GusWaters a răspuns (pentru anonim_4396):

Si eu urasc prostia,prietene, dar in afara de PC si toate componentele lui, informatica nu are aplicatii in viata mea.Nu imi place tehnologia,si chiar e materie de roboti,care nu indeamna la creativitate,ci doar la minutiozitate, caracteristica mai specifica organismelor artificiale decat oamenilor.E materie redundanta pentrru ca nu o voi folosi, si tot mai multi bani vin din lucruri ce nu se invart in jurul informaticii.

| GusWaters a răspuns (pentru Abandoned2):

Man,please. laughing Stii cate ore de informatica am facut eu intr-a 10-a, insumat? Nu mai mult de 6, din mult mai multe, cate erau.Sa fiu multumit daca o sa fac matricele intr-a 11-a la informatica.O fi de viitor,dar mai de viitor e metoda Bernard Maddoff(hell yeah!). Caut la mate-info ca imi place foarte mult matematica,chimia imi place(ketamina FTW) si imi place si fizica avansata, nu aia retardata ce o facem noi, care am invatat-o deja intr-a 8-a.Nu m-am orientat pe uman pentru ca nu voiam sa-mi fie umplut non-stop capul cu tot felul de teorii si opinii criticie ale unor dinozauri,despre niste opere,despre care eu ar trebui sa am pareri proprii, nu sa fie influentate de altii, cum vor profesorii de romana.Eu vreau sa ''cunosc'' din mai multe pdv, indiferent ce implica astea.Informatica nu ma ajuta sa cunosc,nu indeamna la cercetare si creativitate,cum fac matematica, fizica si chimia.E prea fixa, prea de calculatoare.Mai ales cum eu sunt mai zapacit, si termin un algoritm in doua minute, si uit doua; sau un < imi vine sa injur programul.

| tzintar a răspuns:

Cu matematica.