| anonim_4396 a întrebat:

Insist cu această întrebare, deoarece aș vrea să aflu mai multe păreri/răspunsuri.
De ce și oamenii inteligenți se înșeală? Oameni atenți la detalii, inteligenți atât intelectual cât și d.p.d.v emoțional.
Am dat exemplu un șef inteligent care subestimează un angajat novice și îi zice că nu are nicio șansă în domeniul în care s-a angajat, dar acel angajat reușește să învețe, ba chiar să exceleze în acel domeniu.
Ce rezultă de aici: că șeful inteligent, atent la detalii și cu abilitatea de a "citi" oamenii, s-a înșelat subestimându-și angajatul-novice, eșuând în ai vede potențialul.
De ce, dat fiind istețimea șefului?

Răspuns Câştigător
Răspuns utilizator avertizat
3 răspunsuri:
| Fantaspirit a răspuns:

Un om superficial nu e chiar atât de inteligent, sa subestimezi pe cineva nu îmi spune că acel e inteligent ci are un caracter prost. In final i-o dat peste nas așa de inteligent este happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu este nimeni perfect, ne putem înșela oricând, însă dacă tot avem acces la aceasta informație de-a gata trebuie sa fim cât mai atenți în privința acțiunilor noastre și sa avem totodată responsabilitatea de a întreba înainte de a acționa în cazul în care nu suntem siguri de informația personala sau gândurile, întrebările noastre.

| RoCkKiD a răspuns:

1. Habar nu ai ce e aia inteligenta.
2. Daca nu cumva seful ala a fost evaluat profesional, nu avem nici o idee cat de inteligent e.
3. Inteligenta nu inseamna ca le stii pe toate si nu poti gresi. Inteligenta e doar abilitatea de a procesa in mod eficient informatiile pe care le ai la dispozitie. Poti sa fii extrem de inteligent fara sa stii mai nimic sau sa stii extrem de multe fara sa fii foarte inteligent.
4. Povestea e complet irelevanta in ceea ce priveste inteligenta.