April
| April a întrebat:

Inteleg multe lucruri, sunt insa unele pe care chiar nu le pot nu le pot intelege. Iata unul dintre ele:spuneti-mi voi:ce credeti ca gandeste femeia care accepta o ralatie cu un barbat stiind ca el este insurat, ca are unul sau mai multi copii, si chiar merge pana acolo incat il rapeste familiei? Nu reusesc nicicum sa inteleg cum judeca, desi ma consider o persoana destul de empatica.Sa fie ea mandra? Sa se considere victorioasa? Sa nu-i pese ca strica viata alei femei si a unor copii nevinovati? Pentru mine e o mare enigma cum un cunoscut prezentator tv, care parea bland si de treaba, si-a putut parasi nevasta careia-i daduse recente dovezi de iubire si a lasat-o singura cu doi copii dintre care unul bolnav. Poate fi fericita femeia care a acceptat sa produca o asemenea nefericire? Nu pot nicicum intelege o asemenea psihologie. Poate ma ajutati voi.Va rog!

Răspuns Câştigător
| petru a răspuns:

Draga April,
Dumnezeu a Binevoit omului atat Sufletul cat si mintea! Aceste doua Haruri Dumnezeesti nu pot fi despartite decat de cei fara de Cumpat!
Multora le va parea absurda spunerea :
" Fapta fara Suflet, precum lipsirea de minte acelor Sufletesti, este asijderea unui Splendid Trandafir fara de Floare!"
Noi romanii avem un proverb Dac( Aros din Milet):
"Acestuia/acesteia atat Sufletul cat si mintea ii trec prin foale sau si prin dos, as grai ca n-are nici Suflet nici minte sa prevada ce-i de facut/gandit!"
Va stiu ca sunteti agera, deci stiu ca-mi veti intelege raspunsul!
petru borodi/Cluj
P. S.
"Viata, desigur si casnicia, are sinuozitatile sale! Acestea o face frumoasa sau/si interesanta, daca Minte si Sufletul sunt in Armonie si deci nu vin in discordanta cu Justele Faceri si Ganduri. Alminteri atat viata cat si casnicia este un bun pierdut!"
( Aros din Milet)
" Da, multi spun ca dragostea/iubirea e oarba, insa dragostea/iubirea ce nu-i in Lege nu-i de loc Libera ci inrobitoa/inrobitoare, precum ne-Libertate este tot ce a iesit din Cetatea Legi!"
O Doamne m-ajuta, ne-Legile-mi curma,
Nu vreau ca in pofte s-am parte de Iad!
Cu Suflet si minte ma lasa-npreuna
In cele ce-s pofte ma fa sa nu CAD!
( Aros din Milet)

6 răspunsuri:
| matadoru a răspuns:

Sincer, lucrul asta nu il inteleg, nu pot sa-l explic, e un fenomen inexplicabil. Poate vrea sa fie si ea mandra ca are un barbat langa ea, dar astfel de femei cred ca n-au suflet n-au sentimente.Nu se gandesc si la ceilalti, numai la ea, numai ei sa-i fie bine.Chiar nu stiu cand o sa gasesc un raspuns adevarat pentru aceasa intrebare a ta.

Abh
| Abh a răspuns:

Eu zic, ca acele femei sufera de EGOISM in stare pura. Dar roata vietii se intoarce si vor suferi si ele la randul lor.

| Vizitiul a răspuns:

Persoanele care acced la asemenea gesturi (isi construiesc fericirea pe tristetea altora) nu pot fi intelese de noi, oamenii care nu am trait o astfel de experienta. Cand vine vorba de dragoste cu totii suntem niste ignoranti. (In caz ca se gandeste vreunul sa ma contrazica, il rog s-o faca dupa ce se confrunta cu o situatie similara. Sunt satul de bunii samariteni). Cei ce-si cladesc fericirea pe tristetea celorlalti isi urmeaza dorintele (unele de natura spirituala. Banuiesc ca nimeni nu si-ar lasa familia pentru un raport sexual, sau nimeni nu ar dori sa desparta o familie pentru un raport sexual. Ar face-o si s-ar intoarce la casele lor). Dar aici vorbim de iubirea sufletelor si nu a trupurilor. Iubirea interioara, de multe ori iti ia mintile. Te lasi ghidat de perspectiva sufletului, iar o minte din exterior (noi) te judeca aspru.
Cum noi ne miram de acele persoane si gesturile pe care sunt dispuse sa le faca pentru a-si gasi fericirea, asa se mira si ele de noi (acestia care judecam inainte de a da frau liber inimii). Dar e usor sa vorbim, daca nu ne-am lovit de asa ceva. Eu sunt primul care se da batut cand vine vorba de iubire. Nu pot fi sigur de nimic!
Azi sunt mare moralist, maine pe jumate stins, dar totusi aprins. Si aici vreau sa spun ca mi-am calcat cuvantul pentru fericire.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mda.eu locuiam cu iubitul meu.in martie aveam nunta.si de curand a plecat de acasa. din cauza unei nenorocite.nu pot sa cred cum a putut sa se bage stiind ca practic e insurat.acum cica nu mai e cu ea. vrea s ane impacam.ca a gresit, etc, dar increderea se castiga greu.plus ca e o colega de muncasad...sunt unele care nu gandesc.eu nu as putea face asta.nu stiu ce o fi fost in capul ei! nu mai sunt barbati liberi?

| Razvan a răspuns:

Fericirea nu se construieste niciodata pe ruine.Nu sunt o mare fana a gandirii feminine iar exemplu oferit este unul destul de reprezentativ al "gandirii" unor reprezentate ale sexului frumos.Se spune ca avem consiinta.Atunci de ce unii nu mai pot dormi nopti la rand ca au jignit pe cineva si altii mor linistit savarsind crime?
Pentru ca pana la urma si asta e un fel de crima. S-a dovedit stiintific ca acei copii care provin din familile dezorganizate sunt labili psihici.Lipsa unui parinte e importanta pentru psihicul copilului, creste cu complexe de inferioritate care se agraveaza in timp etc.
Cred ca amanta, e mai degradanta ca o prostituata. Ea nu numai ca distruge casnicii, dar le umbreste viitorul acelor copii fara vina

| Contrast a răspuns:

Iti spun un caz concret:
Ea insarcinata cu al doilea copil, el in concubinaj cu... una, la un moment dat trebuie sa aleaga intre sotia ce ii creste un copil, si il asteapta pe al doilea...si amanta care facuse trei avorturi in ultimul an. Ia ghiciti ce a ales barbatul?!
Bienteles ca amanta!
De atunci au trecut cativa ani, sotia lui l-a mai iertat de doua ori...si la ora actuala este singura cu trei copii iar el cu o alta care tot asa: nu vrea copii!
Concluzia!
Ce e de-o seama se aduna, numai ce-i ce sunt lipsiti de respect atat fata de ei cat si fata de cei din jurul lor pot fi atat de nepasatori si egoisti!