| anonim_4396 a întrebat:

Intrebare: Daca o persoana este la pensie pe caz de boala de la o varsta cum ar fi 25-30 ani poate plati din mana? si cum se stabileste platii lunare catre casa de pensie?

Răspuns Câştigător
| Vinsieu a răspuns:

Pai daca deja este pensionar, nu mai are ce plati.
Daca vrea sa-si mareasca pensia, asa cum fac angajatii, nu poate. Fiind pensionar de boala, se presupune ca nu mai poate munci. Doar cei cu grad 3, cu drept de munca de 4 ore pot fac asta. Se poate plati "din mina" un procent din salarul minim sau (daca isi permite) ca si cum ar avea un salar mai mare.

2 răspunsuri:
| Vinsieu a răspuns:

Ce sa plateasca?!

| Saveluc a răspuns (pentru Vinsieu):

Corect. scuze. este vorba de o asigurare de pensie.

| Vinsieu a răspuns (pentru Saveluc):

Pai daca deja este pensionar, nu mai are ce plati.
Daca vrea sa-si mareasca pensia, asa cum fac angajatii, nu poate. Fiind pensionar de boala, se presupune ca nu mai poate munci. Doar cei cu grad 3, cu drept de munca de 4 ore pot fac asta. Se poate plati "din mina" un procent din salarul minim sau (daca isi permite) ca si cum ar avea un salar mai mare.