| MaliciousDeath a întrebat:

Intrebare pentru cei ce au experimentat paralizia in timpul somnului.

La voi cum s-a desfasurat chestia asta?
Ati avut parte de halucinatii?
Care credeti ca au fost cauzele?

9 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Mie mi se întâmplă des să am coşmaruri.Şi să mă trezesc speriată, plângând.Asta,din cauza unei drame...Dar, în ultima vreme, îmi rămâne întipărit în minte ce visez.Şi când mă trezesc dimineaţa, am nevoie de min 5 minute să mă trezesc, să mă desprind de vis, ceea ce e foarte bizar. Însă ce mă sperie cel mai mult e că am un vis ce mă urmăreşte de aproximativ 4 ani... Vreau să scriu despre asta pe blog, sau eventual să scriu o carte despre asta.Ce pot spune cu siguranţă e că urăsc toate visele, fie că sunt coşmaruri sau nu, încât am ajuns să cred că sunt paranoia.

| AirănMeidăn a răspuns:

Nu mi-a iesit. Am reusit sa nu imi mai pot misca mainile, atat. Am tot incercat dar mai mult de atat nu reusesc, nu stiu, oricat de mult as sta nemiscata nu reusesc sa imi induc starea aia in totalitate
Un prieten a reusit, si da, a avut halucinatii. Chiar daca tinea ochii inchisi, mi-a zis ca vedea un fel de umbre. Asta si faptul ca a cazut patura de pe el.
La faza cu patura as avea o explicatie. Am observat ca de fapt, iti poti misca corpul, dar nu realizezi asta. Pur si simplu nu simti ca ti-ai misca o anumita parte a corpului. Probabil el a incercat sa se miste, si reusind a dat cumva patura jos, dar nu a sesizat asta.
La tine cum a fost?

| MaliciousDeath explică (pentru AirănMeidăn):

Hm,prima si singura oara cand am patit asta a fost acum 2 luni, dar n-am incercat sa mi-o induc.Pur si simplu s-a intamplat.Cel mai probabil din cauza ca dormisem foarte putin in ultima vreme. Oricum, a fost de ajuns cat sa ma faca sa ma trezesc la ora 1 cu adrenalina-n vene si sa ma tot intreb daca a fost pe bune sau nu pana la 7 dimineata.Halucinatii n-am avut.Am incercat la un moment dat sa lovesc cu piciorul "aerul" de langa pat(in caz ca, haha), dar asta cred ca se incadreaza in categoria sanuvorbimdespreasta.

| AirănMeidăn a răspuns (pentru MaliciousDeath):

Oh. Interesant

Răspuns utilizator avertizat
| neca a răspuns:

Dupa ce am aflat de toata chestia cu paralizie nocturna am avut momente in timpul nopti in care m-am trezeam fara sa ma pot misca, puteam sa mormai si dupa vreo 10 minute incepeam sa imi pot misca restul corpului. de halucinati nu am avut parte si incidentele astea s-au oprit dupa cateva saptamani.

| Lia340 a răspuns:

In timpul somnului creierul induce organismul in 5 stadii. Fazele 2 si 3 determina modificari ale undelor cerebrale :alfa, gama, beta, delta, teta.In al 3 si al 4 stadiu de somn organismul este in inactivitate profunda, avand ca scop fortificarea mentala.In ultima faza numita stadiul REM (Rapid Eye Moved) au loc cele mai multe modificari :ritmul cardiac creste, de asemenea activiateta cerebrala, ochii se miscari haotic; in acest moment apar visele iar organismul este paralizat pentru o perioada scurta de timp, aproximativ 3 –8 minute.In cazul somnambulismului, semnalele transmise de creier nu sunt suficiente pentru a provoca paralizia temporara, persoana in cauza executa diverse sarcini cotidiene, de exemplu mancatul, spalatul vaselor, etc. Unii au boala picioarelor nelinistite( o boala foarte asemnatore somnambulismului). In cazul paraliziei in somn(narcolepsiei), din diverse cauze care nu sunt pe deplin elucidate, creierul suscita intreruperea stadiului REM, dar nu are loc trezirea deplina... Cauzele se presupune ca ar fi de natura externa, asemanatoare cu cele care determina aparitia visului lucid. In anumite cazuri, au loc halucinatii nefiind prezenta o bariera clara intre acestea si vise, au loc in acceasi arie de activitate neurologica.Narcolepsia este trecuta in categoria tulburarilor de somn, alaturi de somnambulism, spaime noctutrne si cosmaruri. Tulburarea nu afecteaza organismul si nici sanatatea psihica. In ceea ce ma priveste am trait o singura data asa ceva dar 60% dintre oameni experimenteaza de mai multe ori pe parcursul vietii.

| MaliciousDeath explică (pentru Lia340):

Ffs,eu am cerut doar sa descrieti situatia prin care ati trecut.Partea teoretica o stiu si eu.

| 0234 a răspuns:

Salut. Eu am trait aceste faze si nu o data, de mai multe ori. Ce pot sa-ti spun e ca e foarte foarte naspa in sensul ca pe jumate eram constient de ce mi se intampla dar nu ma puteam misca, daca ma crezi nici nu puteam sa-mi deschid ochii si ma panicam rau de tot si gemeam rau tare de spaima... dupa ceva timp reuseam sa mi deschid cu greu ochii si sa-mi misc tot corpul si ma trezeam complet si imi faceam cruce cu limba pentru ca ma speriam foarte tare mai ales ca mai si visam ff urat in acelasi timp. E nasool nu-ti doresc sa traiesti astfel de episoade in cazul in care inca nu ai avut paralizie in somn...
de ceva timp cred ca de mai bine de un an nu am mai avut episoade de paralizie in vis si nici n-as mai vrea sa am niciodata ca iti spun sincer, e naspa senzatia, acuma na, poate depinde si de persoana care traieste fenomenul asta cine stie, dar la mine erau stranii ca gemeam parca eram posedat, venea bunica mea si ma scutura ca se speria si ea, si dupa aia nu mai dormeam de spaima ce aveam... ziceam Tatal Nostru si ma uitam la tv pana se lasa ziua. Eu ti-am spus cm a fost la mine si cum am trait aceasta stare de "paralizie in somn" si sper sa nu ai niciodata ca e naspa rau...