Părerea mea e că aceste produse, gume, pliculețe, care tot nicotină conțin nu te ajută aproape de loc să te lași, mai degrabă dai o dependență pe alta, îi schimbi forma.
Fumatul este unul dintre viciile la care este extrem de greu de renunțat, majoritatea nu reușesc să o facă. Dacă nu poți renunța încearcă să reduci treptat doza de nicotină până ajungi la foarte puțin și apoi de loc. Toți pe care îi cunosc eu au renunțat brusc, tata a fumat peste 20 de ani și într-o zi n-a mai fumat.
Brusc sau treptat renunțarea la fumat trebuie să fie o dorință voluntară și trebuie mereu să te lupți cu dorința de a mai fuma. În prima săptămână e nasol că îți cere corpul nicotină la intervalele la care obișnuiai să fumezi, din oră în oră de exemplu. O dată ce trece această dorință de reluare a viciului e mult mai ușor însă.
Salut!
Este mai indicat sa te duci la doctor.
Am mai auzit pe altii care au incercat cu diverse ca sa se lase de fumat, dar au ajuns la Institut "Marius Nasta".
RobyR0 întreabă: