| VasileRapidistu13 a întrebat:

Iti mentii creierul activ daca nu socializezi dar in schimb citesti, faci sport, iti dezvolti increderea?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Am o varsta mult peste varsta de pensionare a unui barbat. Nu-i important. Ia-mi raspunsurile ca un sfat de viata de la un bunic! Sa fii fericit!

9 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Da dar este mai bine sa combini sportul si cu cititul. Poti sa incepi cu gramatica limbii romane. Exemplu: "iti menti creierul activ... " se scrie "Iti mentii creierul activ...", adica cu 2 "i".

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu! Este vorba de "menti" cu un singur "i". Se scrie cu 2 "i" = "mentii". Totusi, ce inseamna "icneput"? Si de ce scrii: "si daca am scris in graba menti ce?". Si dupa semnul intrebarii se scrie cu litera mare ca si dupa punct. Iar daca mai scrii "de regula oamenii limitati corecteaza." este o jignire si ai toate sansele sa ramai fara cont, pe langa ca dai dovada de proasta educatie.

| VasileRapidistu13 explică (pentru Salontanul):

Imi cer scuze, am inteles gresit, credeam ca m-ati corectat cu ideea de a va batea joc, scuze, greseala mea.

| Salontanul a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Nu! Nu-mi bat joc de nimeni dar caut sa dau sfaturi in domeniile in care ma pricep. Gramatica (uneori mai gresesc si eu) o stiu destul de bine pentru ca unchiul meu mi-a fost profesor diriginte si profesor de limba romana in clasele V-VIII, ocazie cu care mi-am luat bataie cu toptanul. Nu puteam sa ma plang acasa ca si bunica mea a fost profesor si avea sloganul "bataia este rupta din rai". Asa ca asta e! Mi-am dus crucea cum am putut. laughing

| VasileRapidistu13 explică (pentru Salontanul):

Am inteles, doamne fereste ca nu sunt scandalagiu.

| Salontanul a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Stai linistit ca nu m-am suparat! Mai ai si discutii contradictorii dar nu trebuie sa degenereze in jigniri. Sa fii sanatos!

| VasileRapidistu13 explică (pentru Salontanul):

Dar nu mi-am dat seama laughing) si nu va cunosc varsta, acum am constientizat ca vad ca sunteti informat si cel mai probabil nu sunteti de varsta mea, dar chiar asa am vazut si am mai patit sa fiu corectat in bataie de joc! Si dupa cum puteti vedea scriu corect, cu greseli minore, nu sa nu se inteleaga! Na acum am luat bacul dar nu sunt profesor de romana.

| Salontanul a răspuns (pentru VasileRapidistu13):

Am o varsta mult peste varsta de pensionare a unui barbat. Nu-i important. Ia-mi raspunsurile ca un sfat de viata de la un bunic! Sa fii fericit!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Creierul e activ tot timpul fără intervenția ta de orice fel. Socializarea este necesară pentru un creier sănătos și nu poate fi înlocuită cu nimic altceva.

| LordCristobal a răspuns:

Dacă socializezi cu persoanele potrivite cu tine sau pe aceeași lungime de unda cu tine vor avea loc efective pozitive asupra creierului.
Prin socializarea cu persoanele potrivite pot lua naștere idei noi și productive iar tu că om te poți schimba in bine.