| Pinkyyy;x a întrebat:

La ce ora este indicat sa ne culcam seara? Dar de dimineata la ce ora ar trebui sa ne sculam?

8 răspunsuri:
| R0b3r7o a răspuns:

Seara la 9-10 si dimineata la 7-8

| R0b3r7o a răspuns:

Seara la 9-10 dimineata 7-8

| cristi202 a răspuns:

De culcat, la 10 (22). Desi, daca ai putea, ar fi si mai bine la 9 (21). Insa cine se culca odata cu gainile, mai ales in perioada aceasta a anuluihappy? Si totusi, medicii spun ca cele mai bune ore de somn sunt de fapt cele de dinainte de 12 (24). Deci, cu cit prinzi mai multe, cu atit mai odihnit vei fi. De sculat, e in functie de cum te-ai culcat. Nu poti sa te scoli dimineata devreme daca te-ai culcat tirziu. Daca esti copil, ai nevoie de mult somn (9-10 ore pe zi), daca esti adolescent, ai nevoie de minim 8 ore de somn (ideal ar fi 9), daca vrei sa te dezvolti armonios din punct de vedere mental si psihic, daca esti matur, iti sunt suficiente 7 ore (uneori si mai putin, dar nu pentru mult timp). In incheiere, un pont: o jumatate de ora de somn (dar somn sa fie, nu altceva!) dupa-amiaza poate sa faca ca somnul de noapte sa fie mai scurt chiar si cu o ora, sau chiar mai bine. Chiar si un sfert de ora de stat linisitit si nederanjat poate insemna mult, foarte mult. Eu cu un astfel de sfert de ora lucram 8 ore in fabrica, faceam liceul la seral dupa-amiaza, si mai mergeam si seara, de trei ori pe saptamana, la sala cite o ora si jumatate, si nu ma simteam obosit.

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu nu-ti voi da un anumit program impartit in ore.Iti voi da in schimb notiunea clara de a-ti lasa organismul sa-si ia ce-i va trebui mereu fara alte chimicale sau droguri sa-i mareasca "rezistenta". Deci natural.Cind iti este somn sa-i dai somn.Cind iti este foame sa-i dai mincare.Cind cere miscare da-i miscare dar specific iar, fara alti factori chimici. Te asigur ca organismul tau va lua tot ce-i va trebui indiferent de program dar singura solutie este sa te pastrezi natural.

| sely_6623 a răspuns:

Seara-9 Dimineata-8

| Selly13 a răspuns:

Seara la 9, 9:30 si sa ne sculam la 07:30

| Bacemi a răspuns:

Cel mai bine ar fi sa te culci la ora 22:00 si sa te trezesti la ora 08:00. In mod normal e bine sa dormi 10 ore. Dar daca vezi ca nu te resimti poti dormi doar 8 ore, sa te culci eventual la 23:00 si sa te trezesti la 07:00. Depinde si daca dormi la pranz.