| ForeverYours a întrebat:

La ce se refera "structura textului"? la numarul de capitole din care este format un roman + o scurta descriere a intamplarilor sau prezentare a momentelor subiectului?

2 răspunsuri:
| BlondaBă a răspuns:

Orice operă literară are un fond de idei şi sentimente, exprimat prin mijloace artistice adecvate.A analiza fondul de idei (sentimente) şi forma artistică în care este exprimat acesta inseamnă a desprinde tema, subiectul şi compoziţia operei literare.
Într-o poezie lirică, compoziţia are in vedere organizarea şi gradarea impresiilor ce exprimă trăirile interioare ale poetului intr-o imagine capabilă să comunice adevăruri general-umane.
Pentru a crea o operă literară, nu este destul ca scriitorul să – şi aleagă o temă din viţă şi să aibă o anumită atitudine. Tema şi ideea alcătuiesc numai o latură a viitoarelor opere.Te ma şi ideea pentru a fi comunicate cititorului, trebuie să fie imbrăcate intr-o formă artistică.

| BlondaBă a răspuns:

Uite am gasit intr-un caiet si un exemplu facut pe o poezie de Mihai Eminesc, daca nu te descurci spune-mi ca sa-ti dau si exemplulwinking