| anonim_4396 a întrebat:

La ce varsta ati devenit independenti financiar?

8 răspunsuri:
| AdrienWH a răspuns:

Salut! din punct de vedere legal, poti deveni independent financiar de la varsta de 16 ani, fiindca de la varsta asta poti incepe sa muncesti (nu munca grea, gen job uri cum ar fi sa imparti pliante, sa fi reprezentant/a, etc), dar nu stiu cam cati ar fi de acord sa angajeze minori in celelalte domenii.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pe la 24

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

23 de ani cand am iesit pe solda.

| mgtow a răspuns:

| Drimmero a răspuns:

Dupa liceu, pe la 19 ani

| gemeni6226 a răspuns:

Dupa ce m-am maritat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Probabil sunt deja, dar mi-e frica sa recunosc.
As zice 25, dar bani faceam dinainte.
Pe la 25 si dupa, am inceput sa ii gestionez diferit, sa nu mai consum de la parinti.
Nu ma consider independent financiar, pentru ca nu sunt la nivelul pe care l-am ochit. Dar din moment ce imi platesc singur toate cele (masina, mancare, contribui la facturi, haine, constructii, etc), sunt independent.
Puteam fi de la 19-20 de ani, dar atunci foloseam banii altfel, varsta nu cerea independenta; mai ales ca am avut (si am) parinti de partea mea.