| anonim_4396 a întrebat:

La toamna voi fi clasa a 8-a, dar mama inca tot "fetita" ma numeste, nici macar domnisoara :-(, si uneori cand vorbeste cu altii despre mine & scoala, le spune : " scolaritza mea" etc... de ce scolaritza si nu eleva?

5 răspunsuri:
Raul9004
| Raul9004 a răspuns:

Stai liniştită, te alintă. Mie îmi mai spune mama uneori micuţule laughing

| TeoPT a răspuns:

Care e problema?
Ești fiica ei, pentru ea întotdeauna vei fi fetiță, poți să ai tu și 50 de ani. Te alintă doar.

Baftă

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Oh, scumpo. Mie mi-ar plăcea să nu mă mai facă mama tâmpită, proastă la nervi și în public. Tare mi-ar plăcea să fie mai blândă, a devenit o severă și mă ceartă și ma jignește, nu că nu merit dar să fie puțin tolerantă, îi lipsește cu desăvârșire. Tare aș vrea să mă alinte, dar consideră că nu mai am nevoie fiindcă am crescut (cred, nu a zis asta însă reiese din comportamentul ei).
Ar trebui să te bucuri că vrea să îți arate afecțiune. O face probabil în glumă. Acest lucru nu înseamnă că te consideră mică, pur și simplu așa s-a obișnuit, ești copilul ei. Tu ar trebui să te amuzi și să i-o întorci gen "sigur ca da, mamica mea" sau orice diminutiv care indică afecțiune și căldură.
De ce școlăriță? E mai cute, sună mai drăguț, tineresc. Probabil e un tic de vorbire. Elev sună mai formal, nu știu să spun cum. E ca și când ai spune : "in mod afirmativ" în loc de "da". Te alintă.
Iar cu faza de domnișoară, eu am mai văzut în filme că mai este folosit mai mult pentru a jigni niște fete sau pentru a le reproșa ceva. Ar fi cam dur, cam de străini dacă mă înțelegi. Tu i-ai spune mamei tale : "Doamna (numele ei)"?
Eu mă simt jignită când mama îmi spune așa, parcă ar vrea să-mi transmită : "gata, ma fac ca nu stiu ca-s mama ta, m-am suparat pe tine, nu iti mai vorbesc, sunt straina".
Tu ce părere ai?

| Libelle a răspuns:

Ei...si mama mea e cam la fel.Norocul ca am rugat-o sa se abtina uneorihee hee
S-o vezi cum imi zice "puiul meu"de fata cu toate rudele.Imi vine sa intru in pamantblushing
Sau "ea e fetita mea, Diana".Ce sa le faci...cum zice 7h30, si la 50 de ani vom fi copiii lor iubiti.Si e bine sa nu le judecam prea dur, ca pana la urma e totul din iubire.

| Biby a răspuns:

Buna.
@Jelli are dreptate.
Pe mine zilnic mama ma injura imi spune tampita, proasta etc.
Esti destul de norocoasa ca mama ta nu se comporta asa cu tine.