| iliiiinca a întrebat:

Lupică27 tocmai a afirmat ca o calitate feminina este sa faci curat. Oare era baut sau treaz? Cei care il cunoasteti mai bine, ce parere aveti

7 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Chestia este ca, acolo unde femeile is casnice, ele ar trebui sa se opcupe cu casa, asa este normal.
Barbatu mergea la munca, femeia daca nu avea job, sta acasa, facea treburi de astea casnice.
Asa era pe vremuri, asa se itnimpla si astazi in familiile unde femeia n-are job.

Deci daca o femeie sta acasa, barbatu la munca, tu vrei sa ce sa iti angajeze ala tie menajera ca asa vrei tu, ori ca tie nu ti se pare normal ca o femeie sa aiba menajera?

Daca ai job, daca ai bani sa platesti, poti sa iti angajezi si barbat sa te lucreze, na spus nimeni ca nu poti, ori nu ar fi normal.

Ca stai singura, ca ai barbat, ca ai job si iti permiti, o femeie ar trebui sa aiba si aceasta calitate, sa faca lucrurile bine, sa faca sau sa stie sa faca si curatenie, chiar daca isi angajeaza menajera.

Chestia e ca putine femei, putini oameni stiu sa faca ceva laughing unde pui si calitate.
Eu am intrat si intru in casele oamenilor si sincer majoritatea dai si fugi.
Cel putin mie, care imi place curateia, asa mi se par, dar avand in vedere ca, majoriotatea oamenilor is mai "jegosi" este ceva normal sa fie asa laughing adica dezordine, mai putina curatenie.

Ca urmare depinde si cu cine sta acea femeie. Daca sta singura si eu vin in vizita la tine si vad dezordine, jeg, nu te vad bine, cel putin in opinia mea nu esti o femeie buna.
Daca vine cineva la tine in vizita, unu ca si tine, aluia i se va parea ca esti normala, ca totul este cit se poate de normal laughing

Lupica asta pui de urs laughing banui ca eu place curatenia, a spus omu din pct lui de vedere cum vede el asta la o femeie/

Pt mine cum am spus o femeie trebuie sa stie sa faca curat, sa faca curat de calitate nu tentative, dar nu trebuie neaparat sa faca ea astea.

Deci daca ai o calitate asta nu inseaman ca acea munca no poate face altul pentru tine, daca tu iti permiti.

Pt mine si un barbat ar trebuie sa fie curat si sa stie sa faca curat.Din pacate rar am vazut femei cit si barbati care sa stie sa faca curatenie laughing desi poate multora li se pare ca a face curat este ceva banal si simplu, ori ca toti fac curatenie al fel, nici pomeneala de asa ceva.

Majoritatea fac curatenie calitate slaba spre deloc laughing deci sunt f multi oameni care nici sa faca curat nu-s in stare, vorbesc f serios.

Calitatile unei femei de aia is calitati, adica sa faci ceva, dar de calitate, nu dopar sa te faci ca faci, acolo sa fie.La barbati la fel.

Insa sa ai menajera trebuie sa iti permiti, daca nu-ti permiti atunci tu ca femeie trebuie sa faci jobul asta, daca nu ai alt job. Daca ai job, si tot nu iti permiti, tot tu trebuie sa faci curatenie, sau impreuna cu barbatu, daca ai barbat.
Femeile dintotdeauna au facut jobul asta, nu ca ar fi ceva rusinos, ci pentru ca e mai usor, barbatii faceau munci mai grele, cam despre asta este vorba.

Ce am citit din intimplare acum recent, legat de oamenire, de perioada Medievala, oamenii puteau pur si simplu, duhneau laughing de la mare la mic, se spalau odata la cateva luni si atunci in aceiasi apa, iti dai seama, la urma facau baie cei mici, apa asa de jegoasa si puturoasa era, uni copiii f mici mureau pur si simplu laughing

Am citit descrierea societatii din pct asta de vedere.Parcul sau gradina de la Versailles pe timpul ala nu era doar un parc sau gradina, era si pe post de veceu laughing iti dai seama sa te plimbi pe acolo si sa puta, sa calci in mititei laughing

Aveau evataiele alea nu ca era cald, pentru ca puteau si sa nu mai puta sa nu simta duhnoarea isi faceau vint cu evantaiul. Cei mai instariti, aveau valeti care le cara rahatu afara, care le miscau evatailul pe la nas, aeriseau, deci nu existau bani nu existau parfumuri, oamenii traiau am putea spune exact ca animalele laughing

Ce voiam sa arat, sau sa zic, despre buchetul ala de la nunti.Nuntile se faceau de regula in luna Iunie, pentru ca se facea baie in luna mai, deci in luna mai oamenii faceau baie, odata pe an, iar dupa se apucau de nunti, pentru ca puteau mai putin, duhneau mai putin laughing iar despre buchetul ala de la nunta, se spune ca era acolo sau il tinea mireasa nu sal arunce sal prinda viitoarele fete pentru a se marita, il tineau sa miroase mai frumoas in preajma ei, pentru ca ea insasi duhnea, te trasnea de putoare laughing

Cam asa traiau oamenii in evul mediu timpuriu sau cum ii mai spune.
Nu se spalau pur si simplu, mai ceva ca animalele, mai ceva ca porcii, asa traiau oamenii.
Cind mai auzi la femei, in genberal ele is cele care zic, "vai ce frumos era sa fi trait pe timpul ala " aia da, sa o vad eu pe una din zilele noastre traind pe timpul ala.

| J0B0MAT a răspuns:

Curățenia este o calitate, punct.Pentru oricine. Până și câinele meu se curăță.
Bărbații care nu (se) curăță au o calitate în minus.La fel și femeile.

| mODIN a răspuns:

Am cautat raspunsul. Ce a afirmat el este ca e de prost gust sa stai in cocina. https://www.tpu.ro/......a-in-casa/

| iliiiinca explică (pentru mODIN):

Si-a sters raspunsurile. Da, a mentionat asta, dar a inceput cu, daca esti barbat, da, daca esti femeie, nu. Iar cand l-am intrebat de ce, femeiele n-au voie sa aiba pe cineva la curatanie sau trebuie sa fie sclave in casa lor mi-a raspuns ca se pare ca nu am aceasta calitate feminina big grin...

| mODIN a răspuns (pentru iliiiinca):

Eu inca ii vad raspunsurile si nu asta zice laughing

A sustinut ca i se pare mai revoltator cand vede cocina in casa unei femei decat in casa unui barbat, dar nicidecum ca este in regula ca barbatii sa locuiasca in jeg. Chiar a mentionat si de nu stiu ce profesor universitar ca il scarba ca avea dezordine.

Faza cu "sclave in casa lor" e ceva ce i-ai bagat tu in gura, nu a folosit niciodata cuvantul "sclav".

Mi se pare ca te-ai cam atacat fara motiv...

| iliiiinca explică (pentru mODIN):

Deloc nu m-am atacat, el m-a atacat. Nu mai are vreun comentariu. Reciteste comentariul meu, nu am spus ca a zis ca barbatii sa traiasca in jeg sau ca femeile sunt sclave in casa lor. Intrebarea a fost Daca vi se pare fite sa aveti angajat pe cineva la curatenie, iar el a spus ca barbat nu, dar ca femeie da. Eu l-am intrebat,, de ce femeiele n-au voie sa aiba pe cineva la curatanie sau trebuie sa fie sclave in casa lor? Si el mi-a raspuns ca se pare ca nu am aceasta calitate feminina. Deci e calitate feminina sa faci curat

| Miruna333 a răspuns:

Atat poate el, a spus mai multe prostii pe aici, uita-te la raspunsurile date de el