| RAY a întrebat:

Ma gandesc cu teama cand voi avea greutatea normala si ma voi ingrasa iar, e greu de calculat fiecare calorie in parte, voi cum ati reusit sa va mentineti greutatea?

9 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Mie nu mi se pare deloc greu sa calculez tot, o fac de 12 ani zilnic ci chiar imi place. Totu e sa-ti placa, daca nu-ti placa, atunci e greu, sigur, pe mine mai si amuza de fapt.

Eu am reusit sa ma mentin doar in limita fazei ca nu am avut foame si pofta peste normal, altfel nu m-am mentinut, chiar daca calculam tot, ma uitam cum luam in greutate, dar macar stiam cat iau si in cat timp iau. Adica nu m-am fortat sa ma mentin ca nu as fi putut.
Am mai folosit doua medicamente care le luasem pentru altceva, si intamplator aia taiau pofta si foamea in plus, combinam metodele.

Daca nu ajungem ca de la sine sa nu mai mancam in plus, nu ne mentinem pe termen lung. Deci nu sa avem pofta sau foame si sa ne abtinem.
Plus ca, cauza trebuie sa o rezolvi, cauza pentru care te-ai ingrasat, daca ai mancat cumva pe emotional, trebuie rezolvata problema, altfel cauza ramane si posibil sa o iei de la cap chiar daca calculezi kcaloriile.

| Celcestietot a răspuns:

Nu trebuie sa te gandesti la asta, trebuie sa iti impui niste limite si este stabilizata treaba, nu vei mai pune pe tine daca le respecti.

| RAY explică (pentru Celcestietot):

Dar e greu sa ai grija la fiecare calorie, sa nu te ingrasi

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Fa-ti o obisnuinta prin a manca anumite alimente care nu vor da peste cap cantarul happy.

| Mosotti a răspuns (pentru Celcestietot):

Tu vb din afara situatiei, daca era asa sa iti impui limite, nu mai ajungea sa se ingrase sute de milioane de oameni, ca si ei stiu ca trebuie limite.
Trebuie rezolvata problema pentru care a mancat peste normal, altfel va recidiva. Ideea e nu sa iti impui limite ci sa nu ai de ce sa-ti impui, adica sa nu simti tenta de a manca in plus, iar daca incerci, sa nu intre.
Daca a mancat pe emotional, sa rezolve problema emotionala adica cauza.

| Mosotti a răspuns (pentru RAY):

Daca ai rezolvat cauza pentru care ai ajuns gras, nu ai sa mai ai teama, daca nu ai rezolvat-o, atunci e problema. Eu am luat 8 kile intr-o luna calculand kcaloriile, ca degeaba calculam daca aveam o foame si pofta urata de tot.

| Sofer a răspuns:

Nu ai încercat sa faci mișcare zilnica și mai mult sport și sala?

| RAY explică (pentru Sofer):

Asta fac dar ma gandesc la viitor

| Mosotti a răspuns (pentru Sofer):

Miscarea e 15 %, dieta e 85 %! Daca nu tine dieta degeaba face sport, cel mult se ingrasa mai incet, daca surplusul de kcal este prea mare zic, eu m-am ingrasat cu sala cu tot intr-o luna 4 kile! Mancam 4000 Kcal si ardeam 3000 cu sala, iar in repaos ardeam 2300. Asa ca aia e.