| FaultInAtac45 a întrebat:

Ma lamureste si pe mine cineva daca ai depresie esti nervos, esti timid, daca dai de o gagica in viata ta gata se rezolva totul? O sa iti vindece gagica si impulsivitatea asa ca prin minune o sa iti bage si minte in fiecare noapte? Tot aud aberatii si vreau sa le demontez de la oameni care nu gandesc cica "o femeie te vindeca de orice ", te vindeca de cancer? Te vindeca de probleme cu dintii?

Răspuns Câştigător
| Fantaspirit a răspuns:

E greu sa te vindece de depresie,sa te calmeze poate,sa fii mai chibzuit dar e greu sa scapi așa ceva fiindcă fericirea vine din interiorul nostru nu prin validare,și dacă ești depresiv fericirea aia când ai atins un targhet de mult râvnit nu tine mult,câteva zile maxim apoi din nou recazi in depresie. Când ești tu multumit cu tine însuți,de viață ta,nu te roade multe chestii,nu ai multe frustrări,regrete reprimate iar și iar,când ești ok cu banii,profesional,ai un comfort psihic ok atunci după ce întâlnești o fata in viața ta te poate face și mai fericit,sa radiezi de fericire,altfel tu vei avea o iubita dar în sinea ta se desfășoară multe conflicte și războaie,traume nerezolvate,nevindecate. Când te abați de la rădăcini,de la propria persoana,nu te mai regăsești, simți mereu un gol interior și că nimic nu are sens nimeni nu îți poate reda zâmbetul pe buze, decât pentru câteva clipe scurte care nu îți vor vindeca problema de la temelie.
Daca ești timid in schimb fara a fii depresiv se pot schimba multe, dar daca ești anxios și depresiv nu se vor schimba multe, sunt oricum chestii pe care și pe oamenii de știință ii depasesc, nimeni nu cunoaște absolut mecanismele 100% a problemelor psihice, daca ar fi cunoscut nu mai existau oameni depresivi și anxioși, tine de o complexitate vasta pe care și pe multi psihiatrii ii depășește.

| Fantaspirit a răspuns (pentru Fantaspirit):

Fiecare individ are depresie, probleme cauzate de factiri genetici și de situații diferite de la copilărie până în prezent, cauzele sunt multiple și diferite nu standart.

| FaultInAtac45 explică (pentru Fantaspirit):

In sfarsit un om care gandeste.

| Fantaspirit a răspuns (pentru FaultInAtac45):

Mersi pentru compliment și pentru funda, și eu mă lupt cu așa ceva de foarte mult timp și am o mare empatie fata de cei care suferă de altfel de probleme că îi înțeleg perfect prin ce trec. Îți doresc multa sănătate și nu te resemna niciodată indiferent cat de greu e.

| FaultInAtac45 explică (pentru Fantaspirit):

E complex un om nu exista a gata ia-ti o gagica am rezolvat problema, gata, oricum se face medicamentatia +terapie, asa se face nu povesti de adormit copiii cu retard mental, auzi si tu vindeci depresii sau schizofrenii cu gagici rolling on the floor.

| Fantaspirit a răspuns (pentru FaultInAtac45):

Nu,am avut mulți bani și eram de multe ori în punctul de a face o prostie majoră,in alte timpuri nu am avut bani nici de pâine și eram foarte ok,totul pornește de la neurotransmițători,și de la tiroida,boli autoimune ale tiroidei. Depresia poate fi combătută atunci când nu ai primit disgnostic clinic ci doar episod depresiv,adică să o tratezi la timp,dar noi suntem delăsători și mergem tardiv la medici când bolile devin cronice și capătă rezistenta mare chiar și la cele mai strong și cunoscute tratamente,de aceea trebuie prescris de către medici o schemă de tratament eficienta nu doar să îți de-a tratament sa scape de tine și să îți ia banii cum fac multi psihiatrii,la fel se petrece și cu un psiholog trebuie căutat unul cu care rezonezi și care e empatic,care o trecut și el prin așa ceva și care e răbdător,pe lângă asta trebuie sa fii iubit,sprijinit și de familie, din păcate membrii familiei se îndepărtează de om cu astfel de probleme,o fac la fel ca și un străin de pe strada că și cum te-ar fi renegat,dupa ce îți revii și ești ok din toate punctele de vedere din nou te caută,ăștia nu se numesc membri familiari atâta timp cât la greu nu ți-au fost alaturi,când ești neglijat de toți din familie și chiar de către proprii părinți este foarte greu să învingi o depresie grea,fiindcă singura validare după care tânjești sunt de multe ori chiar în fata ta,și ei când te ignora,nu te respecta,nu te asculta atunci îți dă un damage psihic maxim,ajungi sa te izolezi,sa te închizi in tine,atunci realizezi că tu ești singurul om care poate scăpa de acest iad,oricum tu ești singurul că în orice circumstanța doar tu singur poți depăși astfel de momente,la rău oricum nimeni nu îți e alaturi,mai ales sa nu ai nici un ban, atunci contemplezi și reflectezi asupra propriei vieții că în tot acest timp tu ai fost mereu singur, și că nimeni nu ți-a fost aproape, și că e timpul să elimini persoanele toxice din viața ta chiar daca vorbim de neamuri. Depresia este o boala foarte grava și periculoasă, nimeni nu ar trebui sa fie lăsat să sufere în tăcere, ar trebui ajutat indiferent că e un om bun sau rău.

9 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Depinde cum privesti perspectivele, uneori o gagica iti poate genera mai multe probleme decat aveai inainte. Evident ca o gagica nu reprezinta vreun har divin care sa-ti vindece vreo boala dar poate contribui la o stare mai buna fiind langa tine, ascultandu-te, petrecand timpul cu tine, asta daca e una ca lumea. Depresia ti-o ameliorezi la un medic de specialitate, nu in relatiile de cuplu.
De cancer nu te mai vindeca nimeni, dintii se rezolva la dentist si previi problemele cu ei prin igiena si alimentatie.

| FaultInAtac45 explică (pentru Drimmero):

Wow, al doilea om care gandeste bine,bravo, baieti, drimero, dai raspunsuri bune baiete, se pare ca esti realist si mai si gandesti.

| Freya1 a răspuns:

Nu e indicat sa ii complici viata cuiva în momentul în care tu ai niște probleme psihice părerea mea.
Sunt de acord ca fiecare om,indiferent de probleme are dreptul la iubire,fericire etc.Dar nu mi se pare ok sa te cuplezi cu cineva pentru a-ti rezolva problemele indiferent de ce natura,asta trebuie sa fie din iubire.
Îți dai seama ca dacă tu nu îți rezolvi problemele de agresivitate, nervozitate etc poți sa rănesti acel om la o cearta sau ceva?

O femeie răbdătoare poate sa te asculte, sa te sfătuiască și sa lupte sa te tina pe linia de plutire.Dar nu e obligatoriu ca toate sa fie asa, și nici nu e obligata nici o femeie sa rabde anumite lucuri doar asa de amorul artei.

Poti sa iti găsești și tu jumătatea chiar dacă ai probleme, exista cineva și pentru tine.Dar nu e ok sa te agheti de cineva cu gândul ca îți rezolva problemele.

| raMLesS a răspuns:

Ca sa scapi de depresie si indoieli trebuie sa te iubesti pe tine insusi, ca sa te iubesti pe tine insusi trebuie sa fii mandru de tine, ca sa fii mandru de tine trebuie sa decizi cine vrei sa fii in aceasta societate si sa devii acel cineva.