| chivu90 a întrebat:

Ma poate ajuta cineva? cum sa o uit pe fosta prietena? va rogg!

Răspuns Câştigător
| dacia63 a răspuns:

Nu e usor sa uiti o persoana la care ai tinut foarte mult (asta deja o stii), dar nu e imposibil -cum ti se pare acum.In perioada asta ar trebui sa iti gasesti multe lucruri de facut, sa fii mereu ocupat cu ceva, sa eviti momente libere,in care mintea "fuge" imediat la ea,sa ajungi sa fii atat de obosit incat atunci cand te pui in pat sa adormi imediat; sa nu te pui sa asculti muzica melanconica, cantece de dragoste pentru ca mai mult te intristeaza; poate ca ar fi bine desi nu e cinstit din partea ta-sa ii atribui defecte chiar si imaginare, sa ajungi chiar sa te miri cum de ai putut iubi o persoana atat de...
Eu dupa fivort, ca sa nu ma mai gandesc la el si la perioadele frumoase, m-am apucat de studiul intensiv al unei limbi straine.
A fost chiar benefica metoda, a devenit un hobby (studiul limbilor straine) care m-a ajutat mult in viata si pot chiar sa spun ca am ajuns sa ma realizez si pentru ca stiam cateva limbi straine.
In prezent am trait o mare deluzie de la niste prieteni iar ca sa nu sufar m-am apucat sa studiez araba:-)

| chivu90 explică (pentru dacia63):

Iti multumesc foarte mult pentru sfaturi! stiu ca nu e frumos ca sa intreb dar poti sa, mi spui cati ani ai? s.au daca vrei sa m.ai vb uite id.ul meu: ionut_chivu90

| dacia63 a răspuns (pentru chivu90):

Ma bucur ca imi multumesti pentru sfaturi( stiu ca e usor sa dai sfaturi si mai greu sa le aplici chiar si pentru tine insuti cand suferinta e pe pielea ta), eu am trait si cred ca aproape toti umanii trec prin astea, asta nu e o incurajare, dar sa stii ca se spune :" ceea ce nu te doboara, te intareste"
eu am aproape 50 de ani si daca crezi ca te mai pot ajuta, te rog sa apelezi la sfaturile mele si ale acestei minunate comunitati "toti pentru unu"- si eu am apelat si sfaturile si incurajarile " veritabililor necunoscuti" cum s-a exprimat foarte bine un prieten de aici, m-au "vindecat".

3 răspunsuri:
| BRG a răspuns:

Adevărul este că doar tu poți face ceva pentr u a o uita, asta dacă întradevăr vrei să o uiți, că poate doa acum pe moment vrei, este greu să uiți de tot o persoană, m ai ales dacă ai și trăit alături de ea o perioadă, vor m ai trece ceva ani pînă o vei uita complet.