| anonim_4396 a întrebat:

Mai credeti in casatorie? Credeti ca mai exista iubire sincera, care sa dureze toata viata? Va vedeti mergand pe strada de mana cu sotul/viitorul sot /sotia/viitoarea sotie peste 50 de ani?

Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, cred in asta. De-abia sunt la inceput, azi am implinit 3 ani de casnicie si imi doresc inca 300 happy

18 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Da, cred in casatorie, cred in iubire adevarata, dovada o reprezinta cei 35 de ani de casnicie alaturi de omul pe care il iubesc si ma iubeste si cei cinci copii ai nostri, 2 fete si 3 baieti.Copiii sunt si prietenii nostri, niciodata nu au fost secrete intre noi.

| psiholoaga a răspuns:

Nu prea cred in institutia casatoriei. Nu ii vad scopul. In afara de chestiuni legale (un credit luat impreuna, de exemplu), cam care ar fi ideea? Cred in iubire care dureaza toata viata, cu simpla conditie sa te adaptezi si sa nu ai o imagine idilica despre iubire. "Dragostea dureaza 3 ani", dupa raman iubirea, respectul, prietenia, compromisurile. Ai nevoie de multa intelegere, creativitate si rabdare ca sa faci o relatie sa mearga, sa fii flexibil. Si asta nu are nicio legatura cu actele. Cum nici prezenta unor copii in cuplu nu fac automat cuplul mai strans, mai durabil, mai stabil, mai afectuos. Ma vad mergand de mana cu persoana cu care voi fi atunci (casatorita sau nu) si peste 50 de ani, da.

| psiholoaga a răspuns:

Linda, certificatul de nastere, cartea de identitate sunt documente care iti ofera o identitate sociala. Contractul de munca este necesar tocmai pentru ca nu ai incredere ca angajatorii iti vor plati ce promit sau ca angajatii isi vor indeplini sarcinile. Eu nu am ca parte de identitate "sotia cuiva". Eu sunt eu, independent de iubitul/sotul meu, de copiii mei, de jobul meu, de hobby-uri, de preferinte culinare etc. Toate acestea sunt prelungiri ale mele, insa nu ma definesc prin ele, asa cum ma definesc (doar din punct de vedere social) prin numele pe care il port. Am intalnit cupluri casatorite de zeci de ani, ai caror membri sunt inca indragostiti, ies la intalniri, se tin de mana, am intalnit si cupluri cu o casnicie distrusa inca din primii 3 ani de mariaj si care au ramas impreuna ca "e prea complicat divortul" (texte si pretexte). Nu neg ca sunt oameni carora li se potriveste casnicia. Eu nu ma entuziasmez la gandul ei; asta nu inseamna ca nu ma voi casatori niciodata, ci doar ca actul nu va schimba nimic: relatia pe care o am inainte cu iubitul meu. Sa nu fii casatorit nu inseamna desfrau, sa iti asumi responsabilitatea unei relatii depinde de tine, ca om, nu de "consemnarea in scris".

kittyalexandra
| kittyalexandra a răspuns:

Da, cred. Nu am găsit încă persoana potrivită, dar ştiu că există şi am învăţat că pentru a merge o relaţie trebuie să faceţi amândoi compromisuri şi orice problemă aţi avea să vă ascultaţi şi ajutaţi. Da, cred că există iubire sinceră care să dureze toată viaţa şi sper să merg de mânî pe stradă cu viitorul soţ peste 50 de ani. Mi se par atât de drăguţi când îi văd pe stradă plimbându-se de mânuţă sot şi soţie care se vede că au câtiva ani în spate.

| Cryssy a răspuns:

DA in toate cazurile. Se gaseste foarte greu iubire adevarata, dar inca exista.

| thehope a răspuns:

Sincer...cand vad ca relatii de 5-6-8 ani de zile se destrama atat de usor de parca nici nu ar fi fost nimic... tind sa nu mai cred in acea iubire frumoasa si lunga pentru intreaga viata...insa cand imi amitesc ca visul meu in copilarie era sa ma vad in rochie de mireasa alaturi de o persoana care sa ma iubeasca toata viata.parca simt ca speranta inca e in interiorul meu...si sper ca intr-o zi voi gasi si eu persoana care sa ma scoata din lumea mea...sa ma faca fericita si sa imi petrec toata viata cu el... DA inca mai cred in casatorie si iubirea pe viata!

| Georgiana2905 a răspuns:

Cine nu si-ar dori ca relatia odata inceputa cu sotul tau sa tine pe vecie. Iti dai seama ca o asemenea relatie impune respect, iubire, daruire si multe multe altele. Deja am inceput sa visez. Mi-as dori din toata inima sa ajung sa iubesc cu toata inima mea ca acest vis sa tina pe vecie.

| CrucifiedCountess a răspuns:

Nu.nu.nu.been there.done that.am ram, as cu un copil si-un gust amar...in afara celor 3 ani din viata pierduti!

| adrianhasde a răspuns:

Eu cred sincer din toata inima, Si chiar as vrea sa trec la pasul asta dar deocamdata nu pot. Trebuie doar sa crezi cu adevarat si nu-i lasa pe cei din jur sa te invenineze. Fii tu insati si toti te vor iubi.

| Linda a răspuns:

@ psiholoaga: de ce ai acceptat (f probabil) sa ai certificat de nastere, carte de identitate, un contract de munca... Nu ajunge daca parinitii tai spun ca esti a lor, daca cineva isi pronunta numele, daca spui viitorilor angajatori, da dom'le, voi lucra la voi. Este o intelegere intre oameni, nimeni nu-i obliga. Dar daca o fac, sa se tina de ea. Pasul esential este dedicarea interioara pentru o viata traita impreuna. De ce sa nu se consemneze si in scris ceva ce este acceptat in fapt?
Sigur Crs ca ma vad casatorita si de mana cu sotul meu peste 50 de ani. Bunicii mei au implinit 60 de ani de casatorie (au ajuns la biserica in fata preotului la 3 saptamani dupa ce au discutat prima data) socrii 40, parintii mei 36, eu si sotul meu spre 12.

Răspuns utilizator avertizat
| MissCamelia a răspuns:

Da, da si da.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Femeia s-a emancipat, nu mai accepta langa ea, un betiv, un fustangiu, un somer care traieste din alocatia copiilor si mai nou un sot cu probleme sexuale, deci : secolul urmator ne va aduce din ce in ce mai putine familii, dar pe de alta parte pentru ca lipsa spatiului de locuit este grea chiar grava, cei care s-au casatorit si au ajuns la concluzia ca vor sa se desparta vor trebui sa locuiasca impreuna, multi ani de acum incolo, asa ca, testati bine cu cine va casatoriti ca s-ar putea sa ajungeti in asemenea situatii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna happy
Da cred ca mai exista inca, desi in ziua de azi intr-o relatie ntra foarte usor plictiseala, monotonia si apar multe tentatii. Acum multi au interese proprii si dragostea adevarata se cam uita. Casatoria nu are nici o legatura, dupa mine e doar o legalizare, nu cred ca mai conteaza prea mult, sentimentele nu se schimba...

Dar cu toate astea, se spune ca dragostea adevarata apare o singura data in viata, deci nu rata ocazia sa iubesti s sa fii fericita happy

Mult succes in continuare, sper ca te-am ajutathappy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

@constantaproca cat imi doresc sa ajung si eu candva sa zic aceleasi lucruri happy

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Dacă nu cred în căsătorie, atunci în ce? Desfrâu?
Se spune că nu actele te țin, dar te întreb eu oare faci copii, nelegitim?
Sunt adepta căsătorie între un bărbat și o femei, ambii parteneri au un statut bine delimitat în societate.
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu mai visati cred ca nu stiti ce inseamna 50 de ani de mariaj, te saturi si de umbra lui, ai mei au ajuns sa se bata cu papucii, vecinii lor pleaca la piata pe rand, iar cei de peste drum s-au separat si se cearta pe catel.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu nu mai cred in lucrurile acetea! femeile nu mai sunt cum au fost o data! pe traseu, lucrurile se vor schimba! din bine va fi rau! toate acestea dein cauza lipsei de afectiune din partea femeilor! din cauza ca fiecare femeie se va vedea o doamna decenta fiind casatorita! si nu vor mai trai in continuare cu un caracter de o fata! vor fi mame! orice mma e mai serioasa in familie! si nu vor tece peste cuvantul ei! tatalnu va mai avea nici o autoritate in fata copiilor!(INTREABO PE MAMA!) si asa trcand timpul barbatul va cauta o alta fata care nue asa de seioasa care nu pune primul acent pe financiar, care nu-i va aduce aminte de datile de plata care nu i va spune de problemele care bat la usa neincetat! va cauta o zambareata care va rade la orice gluma care stie sa glumeasca care nu e frustrata de binemeritatul nume "DOAMNA"dar sa nu uitam ca inainte de a deveni "DOAMNA"doamnle au fost si ele fete! iar cand o doamna va afla relatiile ascunse ale domnului, se va atasa vocabularul vulgar la adresa amantei! s-au in multe cazuri e si invers! din dorinta de a fi din nou "fata" doamna devine fata de vis a unui alt baiat! e mai bine sa ramai asa de la nceputul relatiei! stai tot la inceput! fiecare isi doreste multe in viata dar nu stie nimeni care sunt coonsecintele! am experienta multor trairi care mi-au esuat! nimeni nu e la fel! nu te potrivesti cu nimenei! esti unicat(a)asa cum nici degetele de la maini nu sunt la fel! APARENTELE INSEALA TOT TIMPUL! DE CE CREZI CA TU AI O PERECHE IN LUME?
O ai dar nu in relati de casatorie!