| Furnicuta000 a întrebat:

Mai e cineva pe aici, ma refer la un adult nu un copil, caruia nu ii place sa citeasca? Adica mie nu mi-a placut niciodata sa citesc. Nu inseamna ca nu fac asta daca trebuie, am citit in scoala lecturile obligatorii, am facut o facultate si am citit ce trebuia sa citesc, dar daca am timp liber prefer sa ies undeva, sa vad un film/serial/documentar, sa citesc articole scurte pe net, sa ascult o carte audio, un podcast. Niciodata nu deschid o carte, nici nu am carti in casa, nici pe telefon, nu am carti de literatura, am strict materiale necesare la job si nimic mai mult. Ma refer ca niciodata nu am citit si nu cred ca o sa citesc o carte de placere. Stiu ca e un subiect tabuu si ca o sa vina toti intelectualii sa se flexeze pe aici (sper sa nu) dar am pus intrebarea sa stiu daca mai cineva ca mine ca eu in jurul meu vad numai oameni care se lauda cu ce carti au mai citit ei.

3 răspunsuri:
| VoidEternal a răspuns:

Americanii ar zice:

"You're missing out".

Nu mai flexez nimic în plus de atât.

| mODIN a răspuns:

Eu citesc foarte mult, dar tot mi se pare un obicei extrem de supraapreciat si nu vad nimic gresit la a nu-ti placea asta.

Daca te intereseaza chestii tehnice, de nista sau foarte complexe, n-ai incotro. Nu devi un expert intr-un domeniu din clipuri pe tiktok si podcasturi. Dar oamenii care se simt superiori pentru ca citesc young fiction si romane politiste sau amoroase pe banda rulanta ma dezgusta. A te lauda ca preferi cartea decat filmul sau ca ai citit nu stiu cate romane in vacanta sau alte chestii de genul sunt culmea fatarniciei, din punctul meu de vedere.

| AndaAlexandra a răspuns:

Ca adult, nu mai găsim cărțile ceva plăcut din cauza că în școală am fost obligați să citim. Nici mie nu mi-a plăcut să citesc în școală, dar am descoperit aceasta lume mai târziu.
Eu am o vorbă. Nu îți place să citești pentru că nu ai găsit încă cartea potrivita pentru tine. Dacă chiar vrei sa o faci, îți recomand să cauți o carte pe gustul tau, sunt atâtea genuri din care poți alege.
Nu e nimic rău în a nu citi, dar îți garantez că dacă vei găsi o carte pe placul tau, îți vei dori sa citești tot mai mult.