| Diiaaa_3397 a întrebat:

Manele sau house? De ce?

4 răspunsuri:
| ღBizarreCrazyღ a răspuns:

Nici una. de ce? pai manele nu imi plac, si asta nu din cauza prejudecatilor celorlalti ci pentru ca mi se pare ca muzica trebuie sa exprime ceva concret, sa aiba un mesaj care sa vorbeasca lumii despre ceva anume, versurile sa aiba un inteles ascuns, sa arate ceva important, o lectie de viata, sau pur si simplu sa dezlantuie sentimentele interioare. ori manelele nu exprima decat cateva chestii supericiale: bani si femei. mie una nu mi se pare interesant sa ascult un gen de muzica ce exprima materialismul si "cat de suparat si singur" este interpretul. asta insa este doar parerea mea. gusturile nu se discuta, insa eu nu cred ca voi ajunge vreodata sa ascult, dapai sa-mi placa acest gen de muzica.
si nu as alege nici house, pentru ca pentru mine nu este muzica pura. aici toti se bazeaza pe comercializare si nu ma refer la DJ ci la asa-zisele cantarete care pretind ca stiu muzica, dar care nu sunt in stare sa cante acceptabil live. este adevarat insa ca exista si artisti buni care au scos melodii house doar pentru ca este in trend, ca sa zic asa.
din punctul meu de vedere aceste doua tipuri de muzica nu au ce exprima, nu reflecta ani de munca in spate, sau exercitiu. trebuie doar sa stii cum sa te zbengui ( in cazul muzicii house ) si cum sa iti jelesti zilele ( in cazul manelelor ).
PS: repet, asta este doar parere mea si nu vreau sa aduc vreo jignire celor care asculta. happy

| mistakeofyourlife a răspuns:

House. Pur si simplu pentru ca imi plac mai mult decat manelele. Poate pentru ca ma las influentata de ceilalti si de superficialitatea lor cum ca manelele sunt ascultate numai de cocalari (desi nu e adevarat, dar stii cum e: se spune ca daca spargi o oglinda ai nu stiu cati ani de ghinion; la inceput nu crezi, dar nu poti sa nu te gandesti cand ti se intampla ceva rau ca e vine oglindei laughing ). Poate pentru ca nu am colegi sau prieteni care sa asculte acest gen de muzica. Poate pentru ca nu imi place. Totul depinde de gust. happy

| Crisis a răspuns:

Ca sa faci o comparatie iti trebuie doi termeni distincti. Manele remixate = house.

| ascovit a răspuns:

House, cu toate ca nu sunt innebunita dupa acest gen de muzica, insa il ascult cu placere,( prefer muzica rock, screamo, etc etc etc metallica:X:X:X) manelele le urasc pur si simplu, si sunt mii de motive pentru care le urasc. O sa iti enuymar cateva:
-manelele inseamna hotie, versurile sunt unul luat de la o meloidie altul; de la alta, si negativul de asemenea plagiat. Maneaua este o "muzica" daca oputem sa ii spunem asa plagiata 90%. Se plagiaza de la melodiile mai putin cunoscute sau super vechi pentur a nu le recunoaste.
2/ Le urasclaughing
3. au texte super super uracioase, x_x, toata ziua ca ei sunt mari boshi laughing, au bani si ca le crapa dusmanii de ciudalaughing. Pe cand ei sunt niste lipitori si nu situ ce sarantocichatterbox. Nu situ sa cante ( cu versurile si negativele lor) despre prieteni, sau altcevalaughing