| Doarunaltutilizator a întrebat:

Mergeți pe strada într-un fel doar fiindca majoritatea oamenilor așa fac? Va influenteaza așa mult ce fac alții? Daca spre exemplu ai vedea majoritatea oamenilor purtând haine care cândva nu va placeau ai face și tu la fel doar fiindcă așa fac ei? Faceți anumite lucruri doar fiindcă așa vor alții sau că așa va place? Credeți voi că s-ar merita sa faceti ce nu va place doar pentru alții că să fiți văzuți altfel? Nu e mai bine sa faci ce îți dorești fara să îți pese de părerile altora? Oare lumea mai are personalitate proprie sau toti au ajuns la fel fără să mai gândească pentru ei?
O fi doar părerea mea aici dar mi se pare că lumea încet, încet nu mai are personalitate, prefera sa se comporte ca alții când de fapt ei nu vor asta și fac ce nu le place doar ca să fie acceptați, acum nu mai este diversitate, toți se îmbracă și se comportă la fel și dacă nu faci ce fac alții ești considerat un ciudat și ești dat la o parte. Poate gresesc dar lumea s-a schimbat in rău din anumite puncte, parca lumea își dorește să nu fii tu și să faci că alții, nimeni nu mai e încurajat sa accepte lucrurile noi, ne e frica de ce nu cunoastem, preferam sa ne petrecem aceeași rutina plictisitoare si nașpa fara sa ne trăim viața și trăim doar pentru placul celor superiori cărora nu le pasa de noi. Pai in cazul asta ce sens are viața daca lumea nu te ajută și mai mult te demoralizează și ajungi sa n-ai încredere în alții, lumea a uitat să se distreze, copiii prefera sa fie că adulții și adolescenții de la vârste fragede, lumea a înnebunit de tot, multi au ajuns sa le fie frica să meargă noaptea pe străzi, copiii au uitat ce e aia distracție, dragostea pentru părinți aproape nu mai exista pentru nimeni.Ce se mai poate face că lumea sa se schimbe în mai bine?
Știu că am scris cam mult dar am vrut sa scot in evidenta principalele probleme ale lumii.

Răspuns Câştigător
| OldSoul a răspuns:

Nu vei putea multumi niciodata oamenii, nu pe toti.
Important e sa ai oameni aproape care te accepta asa cum esti, fie ei cat de putini.

E viata ta, nu trebuie sa faci nimanui pe plac, poate doar tie, asta trebuie sa inteleaga acel gen de persoane, marginalizat, la care ai facut tu referire ca ar fi mereu tinta glumelor.
Cand tu te accepti asa cum esti, deja incepi sa devii nepasator la parerile celorlalti, incepi sa ai incredere in tine, iar asa, nu mai conteaza ce cred ceilalti.

Iar, cand nu-ti mai pasa de ce cred ceilalti, chiar daca la inceput te vor critica, in timp vor vedea ca nu te afecteaza criticile lor rautacioase, si vor incepe sa te respecte pentru modul in care esti, pentru fermitatea de care dai dovada, pentru increderea pe care o ai.

12 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca fiecare ar fi ales o cale diferita omul ar fi disparut de mult,cei care au mers prin savana africana multi au devenit hrana,de asta omul are frica instinctiva asa puternica, erau vremuri cand muream de frica leului, foametei, boli, ca nu aveam apa, daca nu exista o ordina era haos asa ca urmam turma ce era sa facem? tu ce ai face ai merge singur prin savana sau ai urma turma?

| Doarunaltutilizator explică (pentru RAY):

Cei drept omul a trăit din totdeauna în grupuri fiindcă nu prea ai putea trai singur, asta cam e adevărul dar e vorba că multi prefera sa stea in genul ăla de grupuri cu prieteni falși decât cu oameni asemenea lor dar vor sa fie văzuți drept șmecheri fiindcă ei sunt considerati drept prosti fiindcă sunt diferiti și aici în cele din urmă ești nevoit să pretinzi că esti ceva ce nu vroiai sa fi și așa ajungi în cele din urmă la stări de depresie.Cam asta am vrut eu sa exprim, faptul că unii oameni mai slabi prefera sa ii copieze pe cei PE care îi detesta și să fie în grupul lor și nu sa stea cu alții unde s-ar simți chiar bine.

| RAY a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Suntem rezultatul societati in care am trait

| OldSoul a răspuns:

Eu merg pe strada in stilul meu propriu.
Acum citind intrebarea asta, am constatat ca nu m-am uitat niciodata la cum sunt imbracati ceilalti.
Important e ca eu ma imbrac cum imi place, ca ma simt bine in hainele mele, ca in ansamblu, sunt imbracat bine, iar asta imi da incredere in mine si asta e tot ce conteaza.

| Doarunaltutilizator explică (pentru OldSoul):

E adevărat ce spui și toți ar trebui sa fie la fel dar suntem totuși în secolul 21, 2019 și multi gândesc la fel că în 1950, încă judecam după aspectul fizic, daca vedem pe unul de vreun 1.65 zicem de el că e prost și că nu știe nimic și dintr-un detaliu pentru mine nesemnificativ că asta ei ajung să fie singuri doar că nu sunt la fel fizic și moral și după daca încearcă să fie prietenos cu alții și să adopte un stil vestimentar nou tot va fi văzut la fel și tot va fi ținta glumelor.

| OldSoul a răspuns (pentru Doarunaltutilizator):

Nu vei putea multumi niciodata oamenii, nu pe toti.
Important e sa ai oameni aproape care te accepta asa cum esti, fie ei cat de putini.

E viata ta, nu trebuie sa faci nimanui pe plac, poate doar tie, asta trebuie sa inteleaga acel gen de persoane, marginalizat, la care ai facut tu referire ca ar fi mereu tinta glumelor.
Cand tu te accepti asa cum esti, deja incepi sa devii nepasator la parerile celorlalti, incepi sa ai incredere in tine, iar asa, nu mai conteaza ce cred ceilalti.

Iar, cand nu-ti mai pasa de ce cred ceilalti, chiar daca la inceput te vor critica, in timp vor vedea ca nu te afecteaza criticile lor rautacioase, si vor incepe sa te respecte pentru modul in care esti, pentru fermitatea de care dai dovada, pentru increderea pe care o ai.

| J0B0MAT a răspuns:

Cu toții suntem influențați de alții într-o anumită măsură. Alfel mergeam dezbrăcați pe străzi.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Nu mi-a pasat niciodată ce fac alții. Mereu au fost și o sa fie lucruri la modă și oameni care să o urmeze, nu e ceva nou. Mie chiar mi se pare că suntem tot mai deschiși pe zi ce trece, nu e asta printre principalele probleme ale lumii. Sunt multi care se îmbracă și se poarta diferit, pune-i in alt context, gen 1800 laughing sa vezi atunci.

| mentholinks a răspuns:

Nu stiu unde ai observat tu chestiile astea. Eu vad ca toti se imbraca diferit.

| Steregoi a răspuns:

Asa a fost de la Adam si Eva. Adam s-a luat dupa Eva. happy Ai descris o dovada ca omul nu a evoluat ci se trage din Adam si Eva din Biblie. rolling on the floor

| Henrypericolpublic a răspuns:

Din păcate mulți nu au personalitate dar se lauda ca au.

| Karol1877 a răspuns:

In psihologie, un lucru rau se raspandeste mai repede decat unul bun. Prin urmare, aderand la modul vestimentar al unei individe care vine cu blugii rupti, tricoul desupra buricului si tocuri de 10cm si cu un caracter deplorabil, vei deveni la randu-ti la fel ca respectiva, crezand ca-i ceva cool sau interesant. Dar o tipa care se imbraca decent si este mai retrasa, nu va atrage interes deloc... Exemple concrete : milioane de romani stiu de respectivul Abi Talent sau plozii de la 5gang care promoveaza incultura si dezmatul ( n-am nimic cu ei ) si creeaza un interes acerb, dar cati romani urmaresc interviurile date de oameni ca Liiceanu, Plesu, Cioran sau Djuvara?