| NoOne18 a întrebat:

Merita sa ma mut in alta tara pentru un trai mai bun?

Acum 3 ani l-am cunoscut pe iubitul meu fix la inceputul pandemiei, relatia merge bine si acum, inca de la inceputul relatiei ne faceam planuri legate de un viitor copil, casa etc.
Doar ca de cand cu inflatia asta si preturile care au explodat la absolut tot, mi-au disparut sperantele pentru aceasta tara iar eu am inceput sa ma gandesc la traiul din alte tari.Adica serios, mancarea a ajuns exagerat de scumpa, iar el viseaza sa facem copil.
Problema mea este: el nu vrea sa se mute in alta tara, suntem saraci lipiti proveniti din familii monoparentale, amandoi cu facultati (momentan niciunul nu profeseaza in domeniul lui pentru ca avem masterul de terminat amandoi, dar ma cam îndoiesc ca lucrul asta va fi cat de curand deoarece stim cu totii ca la locurile de munca iti trebuie pile si bani multi ca sa ocupi locul), avem si talent la desen amandoi si castigam bani si tot prost ne merge.
Pe an ce trece totul parca devine din ce in ce mai prost, au ajuns oamenii ultima bataie de joc, ratele s-au dublat de anul trecut, gaze, mancare etc la fel, mai inventeaza nu stiu ce legi prostești, ex. Sa se impoziteze bacsisul de la frizeri si ospatari si cate si mai cate.
Eu acum va intreb pe voi: merita sa ma mut in alta tara?
In caz ca aceeasi problema e la fel si in alte tari, sa nu ajung din rau in mai rau. Imi pare rau ca as avea de gand sa il parasesc pe al meu, dar ma indoiesc ca tara asta se va schimba in bine pe viitor, e absolut josnic cum exista oameni in tara asta cu facultate, cu 3 joburi etc si tot muritori de foame sunt si nu vreau ca viitorii mei copii sa sufere, ca si eu am suferit din cauza saraciei cand eram mica doar ca ai mei erau oameni fara facultate, tata muncitor, mama casnica, casa in construcții, iar eu am casa de-a gata, facultate, alte aptitudini care ma ajuta sa fac niste bani in plus si totusi ma descurc mai prost decat ei.

8 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

În primul rând că sa fie clar, România a fost lovită bine de inflație, preturile au crescut, ratele au crescut și fiind o economie slabă o duce mai greu decât alte țări europene în acesta criza.

Acum că am lămurit asta, voi ce ați făcut până acum că sa nu mai fiți săraci lipiți pământului așa cum scrii? Că pare că nu ați făcut nimic in sensul asta. Fiind la master ați testat piata muncii sau doar vă plângeți că nu sunt locuri de munca? Că eu personal innebunesc când aud vrăjeală asta cu trebuie sa ai pile sa te angajezi când voi sunteți megacalificati cu facultate și mastere.

La o adică puteți pleca, e viața voastră dar nu cred că atitudinea față de munca o să vă ajute in afara mai mult decât va ajuta aici.

Sa nu iei asta că pe o judecată ci ca pe un sfat.

| CostinAlamariu a răspuns:

Nu, nu merita. Inflatia e mare peste tot. E un fenomen global. La modul cel mai sincer partea asta de lume unde e România, Ungaria și Polonia e probabil cea mai bună din toată lumea.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Buna asta happy
Partea buna de lumea e fix tarile cu cea mai mare inflatie din UE?
Stii ca Ungaria are la modul cel mai serios o rata a inflatiei dubla decat spatiul UE?

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

Când am zis "bună" nu mă refeream la inflație ci per total. După cum am zis inflație e peste tot, dar sunt și alte lucruri care conteaza, și chiar mai mult decât inflația.

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Vezi tu, una e inflatia de 9% in tari cu economie puternica, unde lumea are putere de cumparare. Alta e inflatie de 15-20% in tari slabe economic unde marirea preturilor si a ratelor duc oamenii in imposibilitate de plata. Asa ca inflatia e peste tot, dar nu peste tot are un impact atat de mare.

Si ce alte lucruri ar mai conta economic vb in tarile de care zici tu? Ca eu nu prea vad.

| CostinAlamariu a răspuns (pentru suntserios):

N-am zis economic, am zis ca sunt lucruri care conteaza chiar mai mult decat economia. Sunt multe lucruri care conteaza in afara economiei si care fac zona asta de lume cea mai bună din lume

| suntserios a răspuns (pentru CostinAlamariu):

Ma faci curios... detaliaza.
Dar sa nu ma iei cu religie, politici anti-gay si nationalism prost inteles.

| deaconescud4arya a răspuns:

Buna,mulți se feresc de facultăți, mai nou. pentru ca nu le aduce niciun avantaj, mănâncă bani si nu ai nici servici in domeniul ei... orice inceput e greu, eu zic sa va sprijiniți unul pe altul si copii îi faceti dupa ce aveti bazele puse pentru voi si apoi va gândiți la copii.

In locul vostru as face asa:
1- va terminati studiile (dar nu uitati de sănătate)
2-gasiti un loc de muncă bine platit(chiar daca nu merge cu facultatea)
3-dupa va puteți gândi la altceva

Treaba cu străinătatea e nasoala, dar daca știți limba si aveti pe cineva acolo o sa fie mult mai simplu, dar daca te duci fara sa cunoști pe cineva si fara sa cunoști limba o sa fie foarte greu, dar daca totusi vrei sa te duci puneti bazele in Romania si faceti bani aici si dupa te poti gandi sa pleci

sper ca ti am fost de foloshappy