| cornculapte a întrebat:

Mi se pare o prostie faptul ca pentru unii, iubirea are grad de comparatie. Cand intreaba careva "Cat de mult il iubesti pe X?" sau "Pe cine iubesti mai mult?". Si aici nu ma refer la iubire ca iubirea fata de parinti sau iubirea fata de prieteni, ci la iubirea fata de persoana de sex opus. Pai daca il/o iubesti, il/o iubesti si gata. Poti sa-l/o iubesti mai mult sau mai putin? Cred ca aceia care spun ca il/o iubesc mai mult pe X decat pe Y, nu inteleg ce inseamna mai exact iubirea. Se spune ca e sentimentul suprem. Pai daca e sentimentul suprem, cum poti sa spui ca exista ceva mai suprem sau mai putin suprem (si asta suna tampit)?

Răspuns Câştigător
GânduriAlbe
| GânduriAlbe a răspuns:

Înţeleg ce spui tu dar persoana respectivă care a pus întrebarea pe cine iubeşti cel mai mult nu se referea neaparat la o persoană de sex opus. Asta ceea ce ai spus tu e adevărat. Sau mai sunt chestii de tipul : " cât de mult mă iubeşti?" sau " eu te iubesc mai mult ". Iubirea nu se oferă în cantitate. Nu e ca şi cum ai merge la magazin şi ceri ceva :daţi-mi un kilogram de cartofi. La magazin nu poţi merge şi spune : Daţi-mi un kilogram de iubire. Pentru că nu există. Iubirea se simte sau nu se simte, e simplu.

3 răspunsuri:
| Elena1234456 a răspuns:

Cam da.Eu iubesc toti oamenii care au trecut prin viata mea - in felul meu, si pentru fiecare simt o altfel de iubire.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Păi chiar e o prostie şi din punctul meu de vedere.
Ori iubeşti persoana respectivă, ori nu o iubeşti sau doar o placi, ţii la ea, dar nu e iubirea accea adevărata, în care te dăruieşti trup şi suflet.

| cornculapte explică:

@Ganduri albe, stiu la ce s-a referit persoana respectiva, insa eu nu despre ea vorbesc. Mi-am amintit involuntar, citindu-i intrebarea, de expresiile mentionate de tine. happy
Referitor la "Eu te iubesc mai mult", intotdeauna m-a calcat pe nervi raspunsul asta. Parca am concura la "Cine iubeste mai mult, castiga".