| Dl.Inginer a întrebat:

"Multumirea il face pe sarac bogat, nemultumirea il face pe bogat sarac."(Maricel Arustei) Cum comentati?

Răspuns Câştigător
| ioanaa a răspuns:

Saracul se multumeste cu putin, se bucura pentru orice lucru simplu. Un om caruia nu-i lipseste nimic, tot timpul vrea mai mult si nu va fi niciodata multumit de nivelul la care a ajuns.

19 răspunsuri:
| hândel a răspuns:

rolling on the floor Este o prostie sa clasifici multumirea/nemultumirea in functie de clasa sociala. Orice om, indiferent de varsta si clasa sociala simte multumire/nemultumire. Vorba asta-mi pare a consolare in randul saracilor ca n-au ce bagatilor le prisoseste.

lolita
| lolita a răspuns:

Zbenguici, nu pot sa-ti zic decat : felicitari! mi-a placut raspunsul tau.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

Studiu de caz : Romania

Saracii romani au 2 refulari: bautura si religia.
Bautura pentru ca e mai usor sa te trezesti dimineata si sa iti bagi sub nas un pahar vodca pentru ca asa ai mai mult curaj sa faci fata problemelor de peste zi (datorii, copiii care tipa ca vor toate prostiile de pe lume, nevasta/barbatul care iti scoate ochii ca nu esti bun(a) de nimic).
Religia pentru ca acolo se dezvolta sentimentul pervers ca Dumnezeu le-o plateste tuturor; ca e ilegal sa fii atat de implinit material si altii sa moara de foame. Ceea ce scapa insa judecatii este faptul poate nici cel care sta si se roaga in Biserica, pupand poala popii si facand matanii pana sub pamant, trage cu coada ochiului la vecinu' cum se imbraca, cum vorbeste, gesticuleaza in loc sa fi facut ceva cu viata lui. Unde este multumirea? Multumirea vis-a-vis de ce?

Nemultumirea unui bogat provine din faptul ca inainte de el, il precede contul bancar si puterea. Si, sincer, asta confera si putere si intr-un mod un stil de dumnezeire. Sa simti ca poti avea orice/ oricine oricand. Si ca toti daca ar fi in stare ti-ar ghici gandurile, le-ar implini. Unde e nemultumirea?

Multumirea saracilor e prea sporadica. Nemultumirea bogatilor se plateste in fericire.

Citatul de mai sus e o consolare pentru invinsii sortii.

Zbenguici
| Zbenguici a răspuns:

@lolita: multumesc blushing

leonardk
| leonardk a răspuns:

Daca stii sa-ti bucuri sufletul cu intaiul cant al privighetorii primavara, mereu vei fi bogat (ea canta in fiecare primavara). Daca doar banii sunt bucuria ta, niciodata nu vei fi fericit pentru ca cu cat ai mai multi cu atat constati ca sunt prea putini.

auran
| auran a răspuns:

Adevarat!

ValiMocanu
| ValiMocanu a răspuns:

Atat multumirea, cat si nemultumirea, tin de cat de mult doresti tu insuti de la tine, sau de la viata. Daca stii sa te bucuri de lucrurile marunte, nemultumirile vor fi mai putine. Totul este sa iei viata ca pe un dar, sa te bucuri de ea, sa o traiesti din plin.

| andreea8888 a răspuns:

Din moment ce nu se raspunde ofensiv si se culege tot ceea ce se primeste(material sau nu), normal ca se are oportunitatea de a devenii bogat, pe cand, un raspuns negativ aduce paguba atat celui ce raspunde astfel(fie din pricina orgolilului si senzatiei de faima)cat si celui ce ramane cu un refuz!

Daca am aprecia toate faptele ce noua ne daruiesc ceva material, sau spiritual...am fi cu totii bogati si fericiti!
Cei ce se retin a fi prea ''domni''/''doamne'', au pierderi mari de-a lungul vietii, saracindu-se de experientele unui zambet sincer de recunostinta, de bucuria unui dar...de micile placeri ale vietii ce ne dau energie si fericire!

| mircea a răspuns:

Cred ca este simplu. Omul multumit cu ce are, este bogat pentru ca dupa parerea lui, are mai mult decat are nevoie.
Nemultumitul, oricat ar avea, nu poate sa priceapa ca ceea ce are este poate prea mult, si-si doreste si mai mult. Astia mor de foame pe sacul de bani. Chestie de cat il duce capul pe individ.

| alexam a răspuns:

Fericirea si multumirea sta in putin daca esti om destept, si stii sa pretuiesti de fapt viata cu tot ceea ce inseamna ea, cata vreme cei nemultumiti vor fi intotdeauna ingandurati, stress-ati si deci nefericiti, gandindu-se cum sa isi umple mai mult sacul nevoilor materiale decat spiritul cu bogatii sufletesti (care sunt importante cu adevarat in viata fiecaruia de fapt!). NA! Ca am facut ditamai fraza... big grin

| SimpleSergio a răspuns:

Fiti seriosi.citez:"Multumirea sau nemultumirea nu depinde de bogatime sau saracie" .ci de caracterul omului happy.de valorile si conceptiile lui. Un om destept care stie ce sa faca cu banii...care se bucura de viata, de gesturile mici...care vede "frumosul" in orice lucru., un om care e fericit iar peste toate astea.SARAC cu o situatie materiala nu foarte buna... daca intr-o zi.castiga la lotto sau produce vaca peste noapte 3000 mil de l de lapte oh go on credeti ca se va schimba? el ca si om? sau va cantarii lucrurile la fel? In opinia mea.ramane la fel! pentru ca e un om puternicwinking."Omul face banii .nu banii fac pe om" in cazul oamenilor puternici si increzatori. iar pentru oamenii slabi sensul propozitiei este invers! o zi placuta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Intotdeauna am fost de parere ca trebuie sa fiu fericit pentru ceia ce am, si nu nefericit pentru ceia ce as vrea sa am.si ma simt bine, asa cum spune si ioana, ma bucur pentru orice.nu prea sunt inteles de multi dintre colegii mei.adica de ce spun ca sunt fericit. iar ei sunt nefericiti tocmai din cauza motivului amintit mai sus.ma intreb daca ei vad ceva frumos in viata asta in afara de goana nebuna dupa bani, si avere ca la mine toate sunt frumoase chiar daca sanatatea mai scartaie cate un pic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Niciodata nu o sa fim multumiti cu cat avem fie ca suntem saraci sau bogati.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nevoile omului cresc odata cu inaintarea lui in varsta.Deci nici un om nu isi poate satisface toate nevoile nevoile....rezultand nemultumirea.
Insa cred ca daca esti multumit de cele pe care le-ai satisfacut devi bogat si te simti implinit.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu imi spune..stiu! o sa imi dai raspunsul castigator laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bravo Aminadab, sabinutza si ioanaa, sincere felicitari pentru crezul vostru, ce bine ar fi daca ar fi cat mai multi ca si voi, speram sa fie cat de multi asa chiar daca nu-i cunoastem noi...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da ii dau dreptate, nemultumirea il face pe bogat sarac atunci cand vrea din ce in ce mai mult, cu toate ca are nu-i de ajuns pentru el.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Frumos. ce scrie Dl.Inginer. Cu cat esti mai multumit cu atat esti mai fericit.

| andra_9696 a răspuns:

Da aceasta afirmatie mi se pare foarte corecta. Pentru ca orice lucru pe care il faci si iti reuseste iti aduce multumire asta chiar daca esti sarac. Iar in cazul in care esti bogat si in viata nu ai parte de multumiri te consideri un om sarac, pentru ca bani nu te ajuta sa fii si multumit de tine.