| Riot a întrebat:

Munciti ca sa traiti sau traiti ca sa munciti?

7 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Muncesc pentru a trai. Din pacate sunt la varsta la care, muncesti si nu primesti bani in schimbwhistling

| Silvia a răspuns:

E cea mai mare prostie sa trăieşti ca să munceşti.

Stefan
| Stefan a răspuns:

Muncesti bine ca sa traiesti bine.

| positivity a răspuns:

Buna.

Nu prea ai cum sa traiesti pentru a munci, doar nu este facut sa muncesti. Mi se pare mai corect muncesti pentru a trai, dar pentru varsta mea, imi ajunge doar alocatia.
P. s. Am 12 ani.

Pa, pa.

| lovefan a răspuns:

Sall. La mine e varianta,, muncesc ca sa traiesc.'' Ma rog, deocamdata sunt la scoala, invat ca sa am un loc de munca stabil, sa ajung ceva in viata, insa, ca sa fiu sincera, nu prea imi place sa muncesc. Dar asta e, fara munca nu ai cum sa traiesti.

| llucixxl a răspuns:

Ambele.

| Ella_4491 a răspuns:

Am putea spune ca Romania este o tara in care se practica sclavia moderna (teoretic esti liber dar practic nu ).
Majoritatea romanilor muncesc pentru a supravietuii si primesc un salariu de mizerie pentru a putea fi apti de munca urmatoarea zi.
Libertatea inseamna libertate, a fi liber inseamna a avea acces la roadele muncii tale, atata timp cat tu muncesti si primesti un procent foarte mic din banii produsi cu ajutorul tau nu mai esti liber, cineva este stapanul tau iar tu esti supusul lui care il ajuta sa fie bogat.
Salariul minim pe economie in Romania este de minim 100 de euro in timp ce pentru aceaisi munca intr-o alta tara cum ar fi Luxemburg salariul minim pe economie este de 1 467 de euro pe luna